No. 329 Sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie
Jakubów, niewielka miejscowość położona na Wzgórzach Dalkowskich niedaleko Głogowa, od wieków kojarzony jest z kultem św. Jakuba Apostoła Starszego oraz z cudownym „Źródłem św. Jakuba” wypływającym z podnóża kościelnego wzgórza. Kościół w Jakubowie zaliczany jest do najstarszych w północnej części Dolnego Śląska. Tradycja utrzymuje, że jego geneza sięga X wieku. Pierwsze pisane świadectwo o tym kościele pochodzi z XIV w. Kościół tworzą trzy bryły o zróżnicowanych wysokościach. Zgrupowanie prostych kubicznych form i wykorzystanie kamienia polnego, nadje świątyni surowy, „starożytny”, gotycki wyraz. Do kościoła wchodzi się przez bramę ceglanej dzwonnicy zbudowanej około 1860 roku w miejscu wcześniejszej drewnianej. Na wieży znajduje się pięćsetletni dzwon z napisem: „O rex glorie veni cum pace Anno MCCCCCVI”. Po lewej stronie bramy znajduje się kaplica grobowa wybudowana w 1752 r. na rzucie kwadratu z czterospadowym dachem z ośmioboczną kamienną latarnią. W roku 2004, przy parafii rzymsko-katolickiej, powstało „Bractwo św. Jakuba Apostoła”. W następnym roku powstał pierwszy – w czasach współczesnych – polski odcinek „Szlaku św. Jakuba” prowadzący z Jakubowa do Zgorzelca i dalej drogami niemieckimi i francuskimi do sanktuarium w Santiago de Compostela. .
17.10.2024 - zamknięte (nie można sprawdzić dostępności)
05.07.2024 - dostępny bez problemów
09.10.2023 - dostępny bez problemów
14.01.2023 - zamknięte (nie można sprawdzić dostępności)
13.08.2022 - zamknięte (nie można sprawdzić dostępności)
Dodać komentarz
Znaczek z podobnych powodów zamówiony w centrali.
Msza św. o 12:00
Sołtysa akurat nie było w domu więc niestety znaczka nie udało się zakupić.
Z tyłu kościółka zejście do leczniczego źródełka (leczy choroby oczu i bezpłodność).
Niedaleko w Parku ruiny pałacyku, obecnie ogrodzonego, mają być prowadzone prace konserwatorskie.
Znaczek jest dostępny u poprzedniego Sołtysa - 7 zł, który (tak jak jest w opisie ZT mieszka pod nr 12). Na furtce jest nalepka ZT)
19-03-2016 r. - Znaczka jednak nie kupiliśmy, gdyż sklep był już zamknięty a Pani sołtys znaczków nie posiadała, gdyż jak stwierdziła, zmieniła się sprzedawczyni i oddała wszyskie znaczki do sklepu. Powiedziała, iż ma zamiar porozumieć się z nową sprzedawczynią i sprzedawać kolekcjonerom znaczki jak to było do niedawna. Księdza również nie zastaliśmy, więc nawet pieczątki nie ma - pozostały fotki.
Sklep w którym sprzedawane są znaczki był zamknięty, ale wywieszona karteczka kierowała do Pani sołtys, gdzie również można kupić znaczek. Będąc w Jakubowie polecamy oprócz kościoła romantyczne ruiny zamku oraz źródełko Jakubowe.
Pozdrawiamy