No. 451 Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Starym Wielisławiu
Pierwszy kościół w Starym Wielisławiu istniał już w X wieku. W 1428 roku został jednak spalony przez husytów, a następnie na jego miejscu zbudowano kościół murowany. Wystrój wnętrza kościoła jest barokowy i rokokowy. W ołtarzu głównym z końca XVIII wieku znajduje się figurka Matki Bożej Bolesnej pochodząca najprawdopodobniej z XIII wieku. Jak głosi legenda figura ta prawdopodobnie pochodzi ze spalonego przez husytów drewnianego kościoła. Nad wejściem głównym znajduje się rzeźbiony portal z XVIII wieku, a we wnętrzu kościoła na uwagę zasługuje kuta krata z 1650 roku i ambona z 1770 roku. Kościół w Starym Wielisławiu to typowa świątynia obronna. Okalające kościół owalnie biegnące krużganki stanowiły coś w rodzaju muru obronnego. Wkomponowane weń kaplice przypominają zresztą strażnice lub baszty. Znajdujący się tu od 1490 roku dzwon niegdyś ostrzegał przed niebezpieczeństwem, a obecnie wzywa już tylko na modlitwę.
07.10.2024 - zamknięte (nie można sprawdzić dostępności)
27.09.2024 - zamknięte (nie można sprawdzić dostępności)
06.12.2023 - dostępny bez problemów
09.08.2023 - dostępny bez problemów
15.07.2023 - zamknięte (nie można sprawdzić dostępności)
Dodać komentarz
I o dziwo mimo , że pani sołtys nie było w domu (był zamkniety) znaczek dzięki zięciowi kupiłem. Łoł
Przed wizytą w takim dniu postanowiłam się dowiedzieć, czy mogę jakoś zdobyć ZT. Okazało się, że Pani z biblioteki jest na urlopie. Okazało się, że w świetlicy też można kupić znaczki. Pani Sołtys była tak miła, że zabrała do domu i tak zdobyłam znaczek w dzień świąteczny!
Koszt - 8 zł
Natomiast jeśli chodzi o godziny pracy Centrum to w soboty jest nieczynne. Znaczek dostaliśmy od przesympatycznej Pani, która sprzątała centrum :) Mieliśmy sporo szczęścia ;)
Rzeczywiście, miejscowość jest bogata w interesujące turystycznie obiekty, zasługujące na kolejne ZT. Warto zarezerwować sobie trochę czasu, żeby je zobaczyć.