No. 177 Rynek Starego Miasta w Bielsku-Białej
Bielsko-Biała to malowniczo położone śląsko-małopolskie dwumiasto u podnóży gór. Na miasto składa się śląskie Bielsko i małopolska Biała, które zostały połączone w 1951 roku. Układ urbanistyczny średniowiecznego wzgórza zamkowego w Bielsku nie zmienił się od XIII wieku, dzięki czemu na Rynku stykają się najważniejsze ulice dawnego grodu obronno-kupieckiego na wschodniej granicy Śląska Cieszyńskiego. Na płycie Rynku znajduje się fontanna Neptuna, charakterystyczna kapliczka/figurka Jana Nepomucena oraz odsłonięte zabytkowe mury dawnej wagi miejskiej i studnia. Przy Rynku oraz w jego najbliższym otoczeniu są malownicze uliczki, dawne mury miejskie z basztą. Ulice rozchodzą się promieniście od Rynku, a co bardzo ciekawe – mniej więcej co 100 m dystansu od płyty Rynku zabudowa jest młodsza o 100 lat. Na Rynku i wzgórzu zamkowym możemy podziwiać architekturę średniowiecza (są kamienice z XV w., a Zamek Sułkowskich jest największym i najstarszym budynkiem zabytkowym miasta), natomiast w dolinie rzeki Białej – piękne secesyjne XIX-wieczne kamienice tzw. Małego Wiednia.
16.08.2024 - dostępny bez problemów
07.08.2024 - znaczek niedostępny
07.08.2024 - znaczek niedostępny
28.07.2024 - dostępny bez problemów
02.06.2024 - dostępny bez problemów
Dodać komentarz
Ciekawie wyeksponowane fragmenty dawnych murów, makieta, fontanna i figura Jana Nepomucena. Jeżeli zostaną odrestaurowane pozostałe kamienice, to rynek, z pewnością, tylko na tym zyska.
Jeżeli chodzi o miejsce sprzedaży ZT, to, jak się przekonałem w niedzielę 11 czerwca br., nie polecam sugerowania się godzinami otwarcia sklepu przy Rynku. Mimo, że punkt powinien być czynny od godz. 10.00, to jeszcze po ponad 20 minutach, po tej godzinie, na kracie zabezpieczającej drzwi wejściowe do sklepu wisiała zamknięta kłódka...
I z zakupu ZT nici...
Jednak Rynek i okolice zwiedziliśmy bardzo dokładnie, więc uważam, że śmiało mogę poprosić o przesłanie Znaczka drogą korespondencyjną :)