No. 621 Ruiny Zamku w Bydlinie
Ruiny zamku w Bydlinie usytuowane są na wzgórzu Św. Krzyża. Budowla powstała prawdopodobnie w XIV w. jako strażnica dla umacniania granic ze Śląskiem. Składała się z wieży, budynku mieszkalnego i dziedzińca, który do niego przylegał. W końcu XV stulecia Bydlin przeszedł w ręce rodu Szczepanowskich, później dziedzicami byli tutaj Brzeziccy, a następnie na początku XVI w. Bonarowie, którzy ową budowlę, która już nie miała charakteru obronnego, zamienili na kościół. Około roku 1570, nowy właściciel – Jan Firlej, zamienił kościół na zbór ariański. W 1594 roku Mikołaj Firlej, syn Jana, przywrócił poprzedni charakter kościołowi, nadając mu nazwę Świętego Krzyża. W 1655 roku kościół zniszczyli Szwedzi. Obecnie nie zachowało się wiele ze średniowiecznych ruin, pozostały jedynie mury na długości około 20 metrów. Tutaj Legioniści w 1914 roku stoczyli bitwę, która przeszła do historii pod nazwą bitwy pod Krzywopłotami. W 1989 roku przeprowadzono na terenie ruin badania archeologiczne, gdzie w sąsiedztwie fundamentów muru obronnego znaleziono denar Ludwika Węgierskiego z 1370 roku, monety Zygmunta III i Jana Kazimierza Wazy, a także ceramikę naczyniową. Pod budynkiem mieszkalnym odkryto trzy krypty grobowe.
06.10.2024 - dostępny bez problemów
17.08.2024 - dostępny bez problemów
02.05.2024 - dostępny bez problemów
03.03.2024 - dostępny bez problemów
11.07.2023 - dostępny bez problemów
Dodać komentarz
Znaczek dostępny bez problemu w Hostelu Jurajski za 10 zł. Warto zadzwonić do Właściciela na miejscu
Znaczek udało się zdobyć w Hostelu Jurajskim, który był akurat zamknięty, ale zadzwoniłem pod numer telefonu podany na drzwiach i po chwili przyszła miła pani, która sprzedała mi znaczki.
Do ruin prowadzi przyjemna trasa spacerowa. Sam Zamek jest maleńki.
Przyjemne miejsce na odrobinę wytchnienia.
A Znaczek do kupienia w Hostelu Jurajskim w Domaniewicach. Bez problemu. My trafiliśmy akurat w momencie gdy Gospodarza nie było na miejscu - ale był jego brat. Zadzwonił, ustalił gdzie są Znaczki i sprzedał nam upragnione krążki. To jest prawdziwe zrozumienie Znaczkowej Idei i troska o Turystę! Godne pochwały!
Ruiny ukryte wśród drzew, na wzgórzu, dostępne po chwili spaceru z parkingu przy cmentarzu. Przy wejściu na ścieżkę do ruin, ustawione tablice informacyjne.