Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1318
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1318!

No. 339 Rogatka Wrocławska w Kaliszu

GPS: 51.757657 18.083648

Inne

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 339 Rogatka Wrocławska w Kaliszu

Pierwszy budynek Rogatki Wrocławskiej zbudowano  w 1822 roku, tuż przy murach  dawnego klasztoru ojców reformatów na Wrocławskim Przedmieściu. W 1826 roku rozebrano go jednak w związku z otwarciem przejścia granicznego z Prusami w pobliskim Szczypiornie, a nową rogatkę wzniesiono według projektu Franciszka Reinsteina w 1828 roku. Cechą charakterystyczną tej budowli jest  klasycystyczny styl z czterokolumnowym portykiem  doryckim. Jest to jedyna pozostała rogatka w mieście. Dawniej Kalisz posiadał  jeszcze rogatki:  warszawską, rypinkowską i stawiszyńską. Rogatka pełniła funkcje celne. To tutaj pobierano opłaty za wjazd do miasta traktem od strony Szczypiorna. Do końca XIX w. rogatka pełniła swoje pierwotne funkcje, natomiast z początkiem XX w. przy Rogatce Wrocławskiej zamontowano wagę miejską, która służyła handlarzom odwiedzającym Kalisz. Po II wojnie światowej rogatka utraciła swoje funkcje.  Budynek był siedzibą kaliskiego oddziału Polskiego Związku Głuchych, a od 1975 oddziału Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. W 1999 roku przeprowadzono jego gruntowny remont, a obecnie we wnętrzu mieści się cukiernia.


Miejsca sprzedaży:
> Kaliski Oddział PTTK im. Stanisława Graevego, ul. Targowa 2, Kalisz (pn. - pt. 8.30 – 15.30) (web)

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 339 Rogatka Wrocławska w Kaliszu
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 339 Rogatka Wrocławska w Kaliszu
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 339 Rogatka Wrocławska w Kaliszu
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 339 Rogatka Wrocławska w Kaliszu

03.05.2024 - zamknięte (nie można sprawdzić dostępności)
23.02.2024 - dostępny bez problemów
30.05.2023 - dostępny bez problemów
17.06.2022 - zamknięte (nie można sprawdzić dostępności)
11.04.2022 - dostępny bez problemów





Dodać komentarz



*) pola obowiązkowe

Mateusz
Przyjazny
Szanowni Państwo- w opisie do możliwości zakupu Znaczka nr 339 ( Rogatka Kaliska) proszę wprowadzić zmiany odnośnie dni i godzin zakupu. Otóż od pewnego czasu Biuro PTTK w Kaliszu jest otwarte od poniedziałku do piątku w godz. 8-15. Jest to następstwem redukcji etatów w ramach racjonalnej gospodarki.
Pozdrawiam - Mateusz Przyjazny
 
Zygmunt Gonczarek
Zygmunt
ZT 339
ZT zdobyty w siedzibie PTTK ale tylko dzięki informacji Pani Marty (kupiliśmy w poniedziałek). W soboty, niedziele nieczynne za to czynne w ....poniedziałek. Niestety to nie pierwszy raz gdy PTTK działa jak urząd a nie jak organizacja turystyczna. Na szczęście kolekcjonerzy ZT zawsze służą pomocą.
 
Marta Orzełek
Marta Orzełek
ZT
Rogatka odwiedzona.

Niestety Odział PTTK zamknięty. Byliśmy w piątek przed 14. Ale nie wiemy czy spóźniliśmy się 10 minut czy jednak godzinę i 10 minut bo na drzwiach widniały różne informacje.
A w weekendy to już w ogóle nie pracują, jakby nie wiedzieli, że przecież większość turystów zwiedza w wolne dni. Jestem mega rozczarowana.
Aha, pod numerem podanym na drzwiach nikt nie odbierał.
 
Dariusz Lutoborski
Lutodar
No. 339 Rogatka Wrocławska w Kaliszu
Znaczek zakupiony. Nikt nie miał czasu aby porozmawiać z turystą. To tyle w temacie.
 
Paweł Przybylak
Paweł Przybylak
ZT
Na czas koronawirusa Oddział PTTK na razie zamknięty. Pilnie można dzwonić. Przez szybkę drzwi widoczne 4 stojaczki ze znaczkami.
 
Piotr Pogan
Piotrek
ZT 339
PTTK Kalisz - podczas Spotkania Regionalnego
 
Andrzej Szewczyk
Andrzej z TG
Rogatka
Znaczek w siedzibie PTTK. Cena standardowa 7 zł. Sam budynek charakterystyczny. Warto się przespacerować i zobaczyć. Zresztą gdy idziemy do Muzeum Okręgowego na Kościuszki to mamy naprawdę niedaleko :-)
 
Marta i Michał
Marta i Michał
No.339
Rogatka położona jest przy głównej arterii miasta w drodze z dworca na rynek. Budynek zwraca uwagę swoją bryłę, ale niestety cukiernia, która się tam mieściła została zamknięta i wnętrze Rogatki jest zupełnie puste. Znaczek dostępny bez problemu w cenie 7 zł w siedzibie PTTK.
 
Tadeusz Ewertowski
kuba_777
ZT 339
Po przyjeździe do Kalisza, w godzinach popołudniowych biuro PTTK zamknięte. Telefony nie odpowiadają. Przewodnicy, którzy wprowadzają turystów na ratuszową wieżę nie mają również w sprzedaży znaczków. Trochę "kiszka", można by po organizacji turystycznej której sam jestem członkiem spodziewać się czegoś więcej...
 
Robert Salwowski
Bobik
Rogatka
Fajnie że rogatka żyje, i to bardzo słodko żyje
 
Piotr Laskowski
Piotr Laskowski
ZT 339
Wy oglądaliście Rogatkę z okien autobusu - a ja - dołączając do grupy miałem okazję chwilę przystanąć i pstryknąć kilka fotek :)
 
EWA I JACEK Kołobrzeg
EWA I JACEK Kołobrzeg
Rogatka
Budynek jak wiele w kraju, ale to też część naszej bogatej historii. Kalisz bogato oznaczony i na dodatek dzięki Karcie Piasta można korzystać ze zniżek chociażby Hotel Calisia i wejścia do muzeów
 
Danuta Świątek
Dana
Rogatka
Rogatkę widzieliśmy z autobusu na wycieczce, ale że byłam po spotkaniu kilka dni w Kaliszu, mogłam wejść przez NIĄ do miasta!
 
Mariusz Cieluch
Cieluszek
Rogatka
Prawie przegapiłem to miejsce jadąc autobusem, ale na szczęście wystarczyło odwrócić głowę i zobaczyć wszystko co trzeba. Znaczek zdobyty u Bogusia po wycieczkowej części spotkania.
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
rogatka
Ciekawy budynek, na szczęście opłat za wejście do miasta już nikt nie chce. Za to można wypić smaczną kawę i zjeść ciacho. Szkoda, że znaczek dostępny w PTTK a nie na miejscu.
 
Hubert A.
Hubert
ZT 339
Rogatkę widzieliśmy z okien autobusu i niewątliwie jest to ciekawy obiekt, choć szczerze mówiąc na zdjęciach budynek sprawia wrażenie znacznie wyższego. Warto tu podjechać i nawet z okien samochodu zerknąć na obiekt, ale zdecydowanie bardziej polecamy spacer klimatycznymi uliczkami Kalisza, bo po drodze zapewne niejedną ciekawostkę uda się wypatrzeć.
 
Maciej Skrzypczak
Maciej Skrzypczak
Rogatka Wrocławska w Kaliszu
Znaczek wyjątkowo dostępny za sprawą Bogusia na spotkaniu kolekconerów
 
BEATA ZADZIMSKA
Samanta
ZT
Znaczek dostępny bez problemu w oddziale PTTK, w cenie 7zł.