No. 339 Rogatka Wrocławska w Kaliszu
Pierwszy budynek Rogatki Wrocławskiej zbudowano w 1822 roku, tuż przy murach dawnego klasztoru ojców reformatów na Wrocławskim Przedmieściu. W 1826 roku rozebrano go jednak w związku z otwarciem przejścia granicznego z Prusami w pobliskim Szczypiornie, a nową rogatkę wzniesiono według projektu Franciszka Reinsteina w 1828 roku. Cechą charakterystyczną tej budowli jest klasycystyczny styl z czterokolumnowym portykiem doryckim. Jest to jedyna pozostała rogatka w mieście. Dawniej Kalisz posiadał jeszcze rogatki: warszawską, rypinkowską i stawiszyńską. Rogatka pełniła funkcje celne. To tutaj pobierano opłaty za wjazd do miasta traktem od strony Szczypiorna. Do końca XIX w. rogatka pełniła swoje pierwotne funkcje, natomiast z początkiem XX w. przy Rogatce Wrocławskiej zamontowano wagę miejską, która służyła handlarzom odwiedzającym Kalisz. Po II wojnie światowej rogatka utraciła swoje funkcje. Budynek był siedzibą kaliskiego oddziału Polskiego Związku Głuchych, a od 1975 oddziału Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. W 1999 roku przeprowadzono jego gruntowny remont, a obecnie we wnętrzu mieści się cukiernia.
03.05.2024 - zamknięte (nie można sprawdzić dostępności)
23.02.2024 - dostępny bez problemów
30.05.2023 - dostępny bez problemów
17.06.2022 - zamknięte (nie można sprawdzić dostępności)
11.04.2022 - dostępny bez problemów
Dodać komentarz
Pozdrawiam - Mateusz Przyjazny
Niestety Odział PTTK zamknięty. Byliśmy w piątek przed 14. Ale nie wiemy czy spóźniliśmy się 10 minut czy jednak godzinę i 10 minut bo na drzwiach widniały różne informacje.
A w weekendy to już w ogóle nie pracują, jakby nie wiedzieli, że przecież większość turystów zwiedza w wolne dni. Jestem mega rozczarowana.
Aha, pod numerem podanym na drzwiach nikt nie odbierał.