No. 652 Radiostacja Gliwice – Pomnik Historii
Radiostacja Gliwice to kompleks składający się z wieży antenowej, budynku nadajnika oraz dwóch budynków mieszkalnych, który powstał w 1935 r. Najbardziej charakterystycznym elementem tego zespołu jest wieża nadawcza wybudowana z drewna modrzewia syberyjskiego, skręcona kilkunastoma tysiącami mosiężnych śrub, wznosząca się na wysokość 111 metrów. Obecnie jest to najwyższa drewniana konstrukcja w Europie. W latach 30. gliwicka radiostacja służyła do retransmisji programu rozgłośni gliwickiej i wrocławskiej. Dzięki przekaźnikowi jej audycje słyszalne były po obu stronach granicy, dzielącej wtedy Górny Śląsk. Natomiast nocą sygnał z Gliwic słyszalny był w całej Europie, części Azji, a nawet w Ameryce Północnej i Nowej Zelandii. Na skalę światową radiostacja w Gliwicach zasłynęła 31 sierpnia 1939 roku, stając się elementem niemieckiej prowokacji mającej na celu ukazanie Polski jako agresora winnego rozpoczęcia wojny. Dziś w budynku zabytkowej stacji nadawczej mieści się oddział Muzeum w Gliwicach. Warto obejrzeć w nim oryginalne oprzyrządowanie firm: Lorenz, Telefunken i Siemens & Halske. W obiekcie odbywają się pokazy filmu „Uwaga! Tu Gliwice“, lekcje muzealne oraz wystawy. Teren wokół wieży i budynków radiostacji jest obszarem rekreacyjnym, mieści się tutaj również park sensoryczny. Radiostacja Gliwice znajduje się na liście Pomników Historii i leży na Szlaku Zabytków Techniki. Stała się symbolem Gliwic i elementem krajobrazu Górnego Śląska.
16.11.2024 - dostępny bez problemów
27.10.2024 - dostępny bez problemów
13.09.2024 - znaczek niedostępny
16.08.2024 - dostępny bez problemów
02.03.2024 - dostępny bez problemów
Dodać komentarz
Znaczek dostępny bez problemów za 7zł
Na pocieszenie kupiłam magnes.
Są również 2 pieczątki.
Zwiedzanie radiostacji kosztuje 5 zł (bilet normalny).
Warto obejrzeć krótki film z prowokacji gliwickiej.
No i przede wszystkim sama wieża. Naprawdę robi wrażenie.
Oprócz nas mieszkali pp Stojkowie z córkami pp Błachowie pp Szaciłowie z trójką albo czwórką dzieci pp Beslerowie oraz jeszcze jedna rodzina prawdopodobnie Jędrychowscy i tworzyliśmy małą społeczność.Radiostacja była miejscem pracy mojego taty i reszty mieszkańców a dla dzieci miejscem zabaw.Były na terenie rdiostacji ogródki z których mieskańcy mieli plony.W Gliwicach od radiostacji chodziłam do szkoły a potem w 1954r przeprowadziłam się z rodzicami do Katowic
Obowiązkowo.
Wzorowe zagospodarowanie terenu jako obszaru rekreacyjnego. Szkoda, że park sensoryczny był niedostępny. Myślę, że w porze letniej jest tu jeszcze ładniej.
Oprócz imponującej wieży, możemy zobaczyć wyposażenie radiowe, znajdujące się w budynku nadajnika oraz obejrzeć film.
Warto poświęcić trochę czasu, by zobaczyć to miejsce.
W soboty zwiedzanie bezpłatne.