Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1318
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1318!

No. 1244 Pomnik Karolinki i Karlika w Gogolinie

GPS: 50.492250 18.020230

Inne

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 1244 Pomnik Karolinki i Karlika w Gogolinie

Śląska pieśń ludowa „Poszła Karolinka do Gogolina” przypadła do serca wielu osobom i stała się nieodłączną własnością ludu. Zyskała niezwykły rozgłos i doczekała się upamiętnienia w postaci pomnika. Twórcą koncepcji budowy pomnika był Szymon Koszyk – opolski działacz plebiscytowy i wybitny znawca folkloru opolskiego. Zwycięzcą konkursu na wykonanie projektu pomnika bohaterów pieśni „Poszła Karolinka”, został opolski artysta plastyk Tadeusz Wencel. Zaproponowany pomnik w sposób realistyczny przedstawia Karolinkę - młodą dziewczynę w kucykach, spieszącą żwawym krokiem, za którą podąża wesoły Karliczek z flaszeczką wina. Uroczystość odsłonięcia pomnika odbyła się 28 maja 1967 roku. Od 1987 roku motyw pomnika Karolinki i Karliczka jest wykorzystywany w herbie Gogolina, znajduje się również w logotypach jednostek organizacyjnych Gminy oraz wszelkich akcjach promocyjnych.


Miejsca sprzedaży:
> Informacja Turystyczna Gminy Gogolin przy Gminnym Ośrodku Kultury w Gogolinie, Plac Dworcowy 5, Gogolin

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 1244 Pomnik Karolinki i Karlika w Gogolinie
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 1244 Pomnik Karolinki i Karlika w Gogolinie

24.10.2024 - dostępny bez problemów
17.08.2024 - zamknięte (nie można sprawdzić dostępności)
26.06.2024 - dostępny bez problemów
12.05.2024 - zamknięte (nie można sprawdzić dostępności)
30.04.2024 - dostępny bez problemów





Dodać komentarz



*) pola obowiązkowe

Andrzej Wacławek
Andrzej Wacławek
No. 1244
Na centralnym placu przed Gminnym Ośrodku Kultury w Gogolinie stoi pomnik najbardziej znanej pary z pieśni ludowej Śląska w przepięknej scenerii, której każdy element na Znaczek Turystyczny się nadaje. Jest tu bogato zdobiona kraszanka opolska(u nas zwana pisanką) jest tu ogromna filiżanka z motywami ludowymi, która już na No. 40126 800-Lecie Gogolina trafiła jest tu budynek z pięknym kwiecistym muralem. Znaczki do nabycia w Informacji GOK od poniedziałku do piątku w godz.7: 30 15: 30. Miejsce dobrze oznaczone i naklejka i naszym plakatem. Tu też można nabyć ZO i ZT No.1245. Oraz co ciekawego można zobaczyć w Gogolinie gdzie zmieść smacznie i dobrze. W tym miejscu Dziękujemy Pracowniczką GOK za miłą obsługę i dobrą rzetelną informację.
 
Krzykos
Krzykos
ZT 1244
Po godzinach pracy IT, znaczki do kupienia w sekretariacie GOK na I p.
Potwierdzam, że pracują tam bardzo miłe i sympatyczne pracownice. Od jednej z nich, dowiedziałem się, że Karolinka i Karlik, przy okazji uroczystości, przywdziewają odświętne ubranie.
 
Slawomir Woźniak
Sławek
zt
Jeszcze raz dziękujemy za wyrozumiałość, grzeczność i bardzo miłą obsługę.
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
Gogolin
IT niestety była zamknięta, ale ZT można kupić również w sekretariacie GOK. Ładnie urządzony skwer z pomnikiem w centrum Gogolina.
 
Maciej Skrzypczak
Maciej Skrzypczak
Gogolin
Znaczki dostępne bez problemu w Gminnym Ośrodku Kultury - drzwiami obok it, na I piętrze w sekretariacie
 
Grzegorz Sumiła
Grzegorz Sumiła
ZT
Fajnie, pięknie, ale dlaczego Informacja Turystyczna jest tak krótko czynna. Tylko od 8,30 do 12,30 codziennie od poniedziałku do piątku.
 
Hubert A.
Hubert
Karolinka
Oj kręta była droga do Gogolina, tu zamknięta droga, tam korek, ale w końcu dojechaliśmy i w strugach deszczy odwiedziliśmy główny plac w miasteczku ze słynnym pomnikiem. Cóż powiedzieć, miasteczko bardzo czyste, zadbane, z kilkoma ciekawymi obiektami jak piece wapiennicze, dworzec kolejowy, mural w jego pobliżu itd. Zapewne nie zobaczyliśmy wszystkiego, ale może jeszcze uda się być w Gogolinie i przy lepszej pogodzie obejrzeć miasto ponownie.
 
Skała
Pomnik
Pomnik Karolinki i Karlika w Gogolinie stoi cały w bieli przed Gminnym Ośrodkim Kultury na fajnym zrewitalizowanym Placu Dworcowym obok fontanna W Informacji Turystycznej Gminy Gogolin można dostać sporo folderów widokówek,można postawić w Dzienniku Kolekcjonera pieczątkę postaci z pomnika Skała