Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1318
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1318!

No. 1148 Pomnik Czynu Powstańczego - Góra św. Anny

GPS: 50.455152 18.160896

Inne

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 1148 Pomnik Czynu Powstańczego - Góra św. Anny

Jednym z obiektów związanych z krajobrazem Góry św. Anny jest Pomnik Czynu Powstańczego. Wzniesiono go w 1955 r. według projektu Xawerego Dunikowskiego, krakowskiego rzeźbiarza, malarza i pedagoga. Wybudowany został on w miejscu, w którym przed II wojną światową stało mauzoleum nazistowskie. Historia niemieckiego mauzoleum kończy się w 1945 roku, kiedy to został wysadzony w powietrze. Na jego miejscu wybudowano obecny obiekt nawiązujący do III Powstania Śląskiego. Pomnik Czynu Powstańczego składa się z czterech potężnych filarów zwieńczonych granitowymi belami. Przedstawia on otwarty dom śląski z symbolicznym ogniskiem domowym – zniczem. Na zniczu znajdują się polskie odznaczenia bojowe: Śląski Krzyż Powstańczy i Order Krzyża Grunwaldu. Na granitowym podeście,  stoją cztery dwumetrowe rzeźby figuralne przedstawiające śląskie społeczeństwo: kobietę z dzieckiem, hutnika, górnika i rolnika. Pod architrawem pomnik ozdobiony jest elementami fauny i flory oraz symbolami pracy. Zewnętrzne ściany pylonów pokryte są płaskorzeźbami i ołowiowymi rytami, które przedstawiają w skrócie historię Śląska i walkę jego ludu.


Miejsca sprzedaży:
> Punkt Informacji Turystycznej w Górze św. Anny, ul. Leśnicka 10, Góra Świętej Anny

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 1148 Pomnik Czynu Powstańczego - Góra św. Anny
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 1148 Pomnik Czynu Powstańczego - Góra św. Anny

20.08.2024 - dostępny bez problemów
23.07.2024 - zamknięte (nie można sprawdzić dostępności)
27.12.2023 - zamknięte (nie można sprawdzić dostępności)
28.10.2023 - dostępny bez problemów
05.10.2023 - dostępny bez problemów





Dodać komentarz



*) pola obowiązkowe

Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
pomnik
Pomnik jak pomnik, moim zdaniem niezbyt ładny. Za to otoczenie bardzo ciekawe i świetne do spacerów.
 
Hubert A.
Hubert
zwiedzanie
Aby zwiedzić Górę św. Anny potrzeba praktycznie całego dnia. Tym razem tyle czasu nie mieliśmy, więc wybraliśmy wizytę tylko w miejscach wskazanych przez znaczki turystyczne. I tak rozpoczęliśmy od pomnika wraz z amfiteatrem. W pobliżu znajduje się parking, a kolejny znajdziecie przy sanktuarium, ale wtedy do pomnika trzeba dostać się na nogach.
 
Danuta Świątek
Dana
Pomnik
Pomnik, duży, robi wrażenie. Całe miasteczko świetnie położone na Górze Św. Anny. Widzę tu jeszcze kilka możliwości na ZT. Jeden podobno w trakcie załatwiania (!!!). Niestety It zamknięta, bez powiadomienia.
 
Edward Kaczmarczyk
Gosia,Edek,Klaudia Kędzierzyn-Koźle
No. 1148 Pomnik Czynu Powstańczego - Góra św. Anny
Znaczki do nabycia w IT na Górze Św. Anny. Bardzo sympatyczna i miła obsługa. Warto zejść od pomnika do amfiteatru który znajduje się poniżej urwiska i sprawdzić akustykę.