No. 685 Podziemne Trasy Szczecina
Pod dworcem kolejowym w Szczecinie jak również w przydworcowej skarpie znajduje się schron z okresu II wojny światowej. Zbudowali go Niemcy wykorzystując osiemnastowieczne fortyfikacje podziemne, a ukończyli w 1941 roku. Schron schodzi pod ziemię na głębokość pięciu kondygnacji. Tworzą go żelbetowe ściany i stropy niemal trzymetrowej grubości. Ogólna powierzchnia schronu to blisko 3 tys. metrów kwadratowych. Do końca wojny schron służył do ochrony ludności cywilnej miasta. Po wojnie i przekazaniu Szczecina Polsce, schron przebudowano na schron przeciwatomowy, mogący pomieścić nawet 5 tys. osób. Do lat 90. XX wieku odbywały się w nim ćwiczenia obrony cywilnej. W 2014 roku podziemia stały się scenografią do filmu „Wielka ucieczka na północ” ukazującego dalsze losy bohaterów filmu „Wielka ucieczka” z 1963 roku. Obecnie podziemny schron funkcjonuje jako obiekt turystyczny mieszczący „Podziemne Trasy Szczecina”. Na dwóch udostępnionych trasach przedstawiono m.in. historię miasta podczas II wojny światowej i w czasach PRL-u, dzieje szczecińskich fortyfikacji jak również eksponaty związane z systemem schronów i obroną cywilną. W 2008 roku obiekt otrzymał tytuł „Turystycznego Produktu Polski” Polskiej Organizacji Turystycznej.
25.07.2024 - znaczek niedostępny
02.05.2024 - znaczek niedostępny
24.02.2024 - znaczek niedostępny
21.08.2023 - dostępny z małymi problemami
21.07.2023 - znaczek niedostępny
Dodać komentarz
Miejsce godne polecenia i naprawdę warto je zwiedzić.Zwiedzanie samodzielnie
Dostępne są aż trzy trasy :druga wojna światowa, zimna wojna i czas PRL.
Na tej ostatniej można sobie zrobić selfie i jest naprawdę z czym.
Sami mogliśmy chodzić i zwiedzać podziemia wg numerowanych wskazówek. Nie można się zgubić. Bardzo ciekawe miejsce, warto odwiedzić największy w Polsce schron cywilny
Naklejka o ZT doskonale widoczna. Same znaczki wystawione na ladzie tuż obok podkładki na pieniądze. Nie sposób ich przegapić.
Polecam obie trasy. Fantastyczna przygoda i lekcja historii.
Ciekawie miejsce, zwłaszcza dla osób zainteresowanych takimi "klimatami". Warto zwiedzić, wczuć się w "atmosferę" obiektu, zapoznać się z ekspozycjami i posłuchać interesującej opowieści przewodnika. Polecam!