No. 349 Pałac w Rogalinie
Muzeum Pałac w Rogalinie – zespół pałacowo-parkowy, stworzony w latach 1770–1776 przez Kazimierza Raczyńskiego, starostę generalnego Wielkopolski i marszałka nadwornego, do 1939 r. pozostawał w rękach rodziny. Od 1948 r. Pałac w Rogalinie jest Oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu. Wnętrza historyczne w głównej części pałacu i jego lewym skrzydle oddają przedwojenny klimat rogalińskiego domu. Część utracona została obecnie zrekonstruowana na podstawie materiałów archiwalnych. Gabinet londyński w prawym skrzydle jest wierną rekonstrukcją pokoju z londyńskiego mieszkania Edwarda Bernarda Raczyńskiego, ostatniego z rodu, Prezydenta RP na Uchodźstwie. Rogalińska galeria obrazów zawiera znakomitą kolekcję malarstwa Edwarda Aleksandra Raczyńskiego z przełomu XIX i XX w. Eksponowanych jest tu blisko 300 prac, m.in. płótno Jana Matejki Dziewica Orleańska oraz zespół dzieł Jacka Malczewskiego i innych wybitnych artystów polskich i zagranicznych. W powozowni można obejrzeć pojazdy konne i akcesoria podróżne z przełomu XIX i XX w. W otoczeniu pałacu znajduje się rokokowy ogród z kopcem widokowym, kurtynami ziemnymi, szpalerowymi gabinetami i korytarzami. Otaczający rezydencję park krajobrazowy łączy się w naturalny sposób z nadwarciańskimi łęgami i polami dawnego majątku.
23.08.2023 - dostępny bez problemów
18.08.2023 - dostępny bez problemów
18.08.2023 - dostępny bez problemów
18.06.2023 - dostępny bez problemów
01.05.2023 - dostępny bez problemów
Dodać komentarz
Do zwiedzania dostępny jest budynek główny pałacu, powozownia,galeria obrazów i park.
Niestety oba skrzydła są jeszcze niedostępne dla turystów.
Sam pałac przecudny. Pojechaliśmy głównie dla pięknej biblioteki. A ja również dla pieców kaflowych.
Choć było pochmurno i popadywał deszcz, zaliczyliśmy spacer po ogrodzie i odwiedziliśmy starodawne dęby: Rusa, Czecha i Lecha.
Polecam
Pałac i park piękne.
Imponujące wrażenie za to robi niedaleko położony kościół-mauzoleum (patron Św. Marcelin). Budynek wzorowany jest na autentycznej rzymskiej świątyni z pierwszego wieku przed narodzeniem Chrystusa zwanej „Maison carre” znajdującej się w Nimes we Francji.
Szkoda tylko że w sobotę zamknięty jest punk sprzedaży i znaczka nie można kupić.