No. 135 Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim
Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim to perła architektoniczna Dolnego Śląska i najlepszy przykład architektury neogotyckiej. Został wybudowany w pierwszej połowie XIX wieku z inicjatywy królewny Marianny Orańskiej na podstawie projektu architekta Karla Schinkla, a po jego śmierci plany realizował jego uczeń – młody architekt Ferdynand Martius. Kamień węgielny pod budowę pałacu położono 15 października 1838 roku, a w kwietniu 1839 roku, rozpoczęto prace przy wznoszeniu rezydencji. W pałacu znajdowało się ponad 100 większych i mniejszych pomieszczeń. W jednym z nich tak zwanej jadalni znajdowały się dwa ogromne freski Wesele w Kanie oraz Uczta Baltazara. Zakończenie budowy pałacu nastąpiło w 1872 roku, jednakże drobne prace przy obiekcie, jak również umeblowanie pałacu trwały do 1902 roku. Po II wojnie światowej rozpoczęła się dewastacja i rozkradanie pałacu, a to co pozostało zniweczył pożar, który wybuchł 22 stycznia 1946 roku. Przez lata pałac niszczał, aż do momentu, kiedy w 1984 roku wydzierżawiono go Panu Włodzimierzowi Sobiechowi, który starał się odbudować obiekt. Po jego śmierci od 2012 roku pałac powrócił pod bezpośredni zarząd Gminy Kamieniec Ząbkowicki. Dzięki inwestycjom, jakie są w nim prowadzone obiekt nabiera nowego blasku i od maja 2013 roku jest udostępniony do zwiedzania dla turystów.
25.08.2024 - dostępny bez problemów
18.08.2024 - dostępny bez problemów
17.08.2024 - dostępny bez problemów
28.07.2024 - dostępny bez problemów
28.07.2024 - dostępny bez problemów
Dodać komentarz
znaczek za 8zl w kasie
Oczywiście tutaj potrzeba bardzo dużo czasu i pieniędzy, zbyt długo to miejsce było dewastowane.
Sam pałac jest przepiękny. Z zewnątrz zachwyca. Sam obiekt jak i ogrody przepiękne choć to cień dawnej świetności. Widać jednak, że gmina walczy o pałac i sporo serca w niego wkładają.
Pani przewodnik fantastycznie opowiada. Ciekawie i zajmująco.
Koniecznie trzeba zwiedzić. To pozycja obowiązkowa.
Pałac jest wciąż odbudowywany i cały czas się coś dzieje. Gmina rzeczywiście staje na wysokości zadania! Brawo!!!
Pani przewodnik opowiada ciekawie, trzeba ponownie odwiedzić to miejsce za kilka lat, aby zobaczyć postęp prac renowacyjnych!
Pieczątka i znaczek w cenie 8 zł dostępne w punkcie informacji turystycznej.