No. 81 Pałac Brühla w Brodach
Barokowy pałac hrabiego Henryka Brühla położony jest w obrębie układu urbanistycznego wsi gminnej Brody (woj. lubuskie). Układ ten składa się z pałacu z dwoma skrzydłami, dwóch oficyn, kościoła, Bramy Zasieckiej oraz kilkunastu domów i zachował się do dnia dzisiejszego. Został wybudowany w latach 1741-1753. Składa się z gmachu głównego z dwoma skrzydłami w kształcie litery U oraz dwóch oficyn posadowionych w linii skrzydeł pałacowych. W przypałacowym parku (wartym szczególnej uwagi ze względu na rosnące tam niezwykle rzadkie okazy drzew i krzewów nad jeziorem Brodzkim) można spotkać klony, platany, tulipanowce, kasztany jadalne, magnolie oraz słynne gruszki na wierzbie. Henryk Brühl był ministrem króla polskiego i elektora saskiego Augusta III. Znany jako właściciel największych w Europie kolekcji zegarków i kamizelek. W pałacu znajdował się słynny „Schwanenservice” – największy w świecie porcelanowy serwis wykonany w Miśni. Obecnie w parku trwają prace porządkowe dzięki zaangażowaniu młodych wolontariuszy z gminy Brody oraz Forst z Brandenburgii. Dziś w dwóch odrestaurowanych oficynach znajduje się hotel i restauracja oraz sala balowa, a w przypałacowej Stajni czekają konie do jazdy w siodle lub do przejażdżek bryczką.
16.06.2024 - dostępny z małymi problemami
24.05.2024 - znaczek niedostępny
23.02.2024 - znaczek niedostępny
22.04.2023 - znaczek niedostępny
28.06.2022 - znaczek niedostępny
Dodać komentarz
Restauracja z powodu pandemii prowadzi ograniczoną działalność i serwuje posiłki na wynos.
Przyjemnie było się napić gorącej kawy i zjeść ciasto z rabarbarem siedząc na ławeczce przed fontanną i pałacem (choć troszkę wiało).
Można obejrzeć z zewnątrz pozostałości pałacu i przejść się pięknym parkiem, "im dalej w las" tym bardziej dzikim. Mimo to ma swój urok.
Warto przywieźć tu rowery ponieważ trasa wokół jeziora jest dość długa.