No. 775 Ogród Botaniczny Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej - Lublin
Ogród Botaniczny UMCS utworzono w 1965 r. Kolekcje obejmują ok. 7000 taksonów roślin i służą dydaktyce, edukacji i badaniom naukowym. To miejsce wypoczynku i rekreacji mieszkańców miasta i turystów. Ogród zajmuje obszar 21,25 ha w płn.-zach. części miasta, w dolinie Czechówki, na tarasowym stoku poprzecinanym wąwozami, z łagodnie pofałdowanym wzniesieniem. Znajdował się tu folwark, należący w drugiej połowie XVIII w. do Jana Nepomucena Kościuszki, stryja Tadeusza. W XIX w. działało tu uzdrowisko z wodami leczniczymi. Pozostałością pod dawnych czasach jest zrekonstruowany Dworek Kościuszków. Czasy folwarku i uzdrowiska pamiętają najstarsze drzewa tworzące malowniczą aleję lipową oraz dwie lipy - pomniki przyrody. Ogród podzielony jest na kilkanaście działów i kolekcji. Szczególnie cenne są rodzime gatunki roślin chronionych, rzadkich i zagrożonych. Lubianym miejscem jest Alpinarium z roślinami gór świata, strumieniem i widokiem na panoramę miasta. Ciekawostką jest Kolekcja Roślin Biblijnych, z symboliką i roślinami pojawiającymi się w Piśmie Świętym. Kolekcje roślin z obszarów tropikalnych i subtropikalnych zgromadzone są natomiast w ogrodowych szklarniach.
14.06.2024 - dostępny bez problemów
27.08.2023 - dostępny bez problemów
11.08.2023 - dostępny bez problemów
11.08.2023 - dostępny bez problemów
08.08.2023 - dostępny bez problemów
Dodać komentarz
Nadal istnieje obowiązek zakrywania nosa i ust maseczką ochronną lub elementami odzieży oraz zachowania dystansu społecznego w kolejce do kasy, podczas kupowania biletu oraz wchodzenia i wychodzenia z Ogrodu oraz podczas korzystaniu z infrastruktury Ogrodu (ławki, altany, wiaty, toalety, fontanny).
Szklarnie, Dworek Kościuszków oraz kawiarenka "Wrzosowa Chatka" nie będą dostępne do odwołania.
Obowiązuje jedno wejście z kasą biletową od ul. Willowej.
Zapraszamy!” I to Zapraszamy było zachętą do pokonania 190 km trasy by zobaczyć kwitnące irysy
W kasie są dostępne dwa ZT No. 775 Ogród Botaniczny Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej – Lublin i No. 776 Dworek Kościuszków w Lublinie. Cena ZT po 7 zł.
Wszystko może być płatne kartą. Na znaczku jest uwidoczniony irys to mój ulubiony kwiat mam obecnie w ogródku 4 gatunki(kolory) a w ogrodzie botanicznym oczu od gamy barw trudno oderwać. Trochę szkoda, że liliowce jeszcze nie kwitły. Miejsce Polecam.
Drugi poważny zgrzyt to to, co powyżej w opisie znaczka: "Kolekcje roślin z obszarów tropikalnych i subtropikalnych zgromadzone są natomiast w ogrodowych szklarniach.". Niestety szklarnie praktycznie niedostępne dla zwiedzających w ogóle! Czynne tylko w dni powszednie i to jedynie do 14.00. Czyli tak, jakby ich nie było. Właściwie to obiekty jedynie dydaktyczne, więc nie wiem, czym się tu chwalić. Ale to przypadłość nie tylko tego ogrodu botanicznego.
Trzeci zgrzyt to miejsce tuż obok dworku Kościuszków mieniące się kawiarnią. Zgroza. Prosty sklepik oferujący kawę w plastikowych kubkach. Może nawet i skusilibyśmy się, gdyby nie fakt, że jedyne, co nam zaoferowano do kawy to... samotny, pojedynczy serniczek pod szklaną kopułką, chyba nie pierwszej świeżości. Reszta to cukiernicza masówka dostępna w Lidlu tuż przy ogrodzie. Aż się prosi w takim miejscu o jakąś stylową kawiarenkę nawiązującą pobliskiego dworku.
Różnorodne rośliny, drzewa i krzewy, znajdujące się na rozległym obszarze, sprawiają, że jest to fajny pomysł na spędzenie czasu. Ogród, to taka przyrodnicza enklawa w mieście, w której zapoznamy się z bogactwem świata roślin oraz odprężymy się podczas spaceru. Jest również coś dla ciała, czyli punkt gastronomiczny.
Rośliny w ogrodzie, dopiero budzą się ze snu zimowego. Kiedy rozkwitną na dobre i będzie można je podziwiać w pełnej krasie, miejsce to, z pewnością, urzeknie nie tylko miłośnika botaniki.
Polecam odwiedzić Ogród.