No. 1078 Obwarowania Miejskie w Pyrzycach
Pyrzyckie mury obronne o łącznej długości około dwóch kilometrów i średniej wysokości 7 do 9 metrów, to jeden z najlepiej zachowanych zespołów obwarowań w regionie. Pierwotnie do miasta można było wjechać dwiema bramami - Szczecińską od strony północnej i Bańską od strony południowej. Charakterystycznymi elementami są właśnie Brama Bańska, na której rozmieszczenie otworów strzelniczych sprawia wrażenie, jakby była ona cały czas czymś zaskoczona oraz Baszta Sowia - okrągła, ale i jedna z niewielu w Polsce krzywych baszt. Stosunkowo dobrze zachowane są jeszcze Baszta Lodowa, która jak sama nazwa mówi, w późniejszym czasie pełniła funkcję lodówki dla okolicznych mieszkańców, Baszta Prochowa, w której magazynowano materiały obronne oraz Baszta Pijacka, swojego czasu pełniąca funkcję miejskiej izby wytrzeźwień. Niestety II wojna światowa obróciła w pył większość historycznych zabudowań. Skutkiem trwających ponad miesiąc walk, są między innymi liczne ubytki w murach oraz totalnie zdruzgotane Brama Szczecińska i Baszta Mnisza. Dziś o ich istnieniu przypominają pozostałe niewielkie fragmenty, zaś mury można podziwiać, wędrując po dawnych wałach obronnych.
08.10.2024 - znaczek niedostępny
17.08.2024 - znaczek niedostępny
13.07.2024 - znaczek niedostępny
28.06.2024 - znaczek niedostępny
26.06.2024 - znaczek niedostępny
Dodać komentarz
Niestety znaczków nie ma i nie będzie, jak to pisali wcześniej.
Szkoda, bo restauracja zawsze mogłaby zarobić.
Natomiast mury są w dobrym stanie. Baszty są opisane. Proponuję zwiedzić miasteczko rowerem. Parking jest przy kościele ZT 1079.
Także obiekty odwiedzone, zdjęcia zrobione. Szykuję się zamówienie w Centrali.
Sama Baszta ciekawa jednak tylko z zewnątrz. Szkoda, że nie ma pomysłu i przede wszystkim środków na zagospodarowanie obiektu.