No. 333 Muzeum Ziemi Wschowskiej we Wschowie
Muzeum Ziemi Wschowskiej utworzono w 1968 r. i umiejscowiono je w zabytkowych kamieniczkach przy Placu Zamkowym. Barokowe kamienice, o dekoracyjnych partiach szczytowych, z detalami sztukatorskimi i pięknymi fasadami utrzymane są w konwencji reprezentacyjnych domów mieszczańskich. Wyraźnie wyróżniają się na tle okolicznej zabudowy i uznawane są za jeden z najciekawszych zespołów zabytkowych kamieniczek na terenie historycznej Wielkopolski. Wschowskie kamienice ozdabiane były łacińskimi sentencjami, a jedna z inskrypcji przetrwała do dziś. Do wiodących kolekcji MZW należą zabytki związane z kulturą protestancką, zaprezentowane na stałej wystawie „Soli Deo Gloria” w kamieniczkach. Na znaczku znajduje się pielgrzymia muszla, ponieważ przez Wschowę biegnie Wielkopolska Droga św. Jakuba. Odcinek ten prowadzi z Gniezna, przez Poznań, do Głogowa, gdzie łączy się ze szlakiem dolnośląskim.
09.08.2024 - dostępny bez problemów
09.10.2023 - zamknięte (nie można sprawdzić dostępności)
18.01.2023 - dostępny bez problemów
08.10.2022 - dostępny bez problemów
05.08.2022 - dostępny bez problemów
Dodać komentarz
Dostępny w Dawnej Rezydencji Jezuickiej wraz z resztą krążków.
Samo Muzeum niestety wciąż zamknięte dla zwiedzających więc wizyta przełożona na lepsze czasy.
Kamieniczki ładnie odrestaurowane obok pięknego Ratusza.
Odwiedzony również Klasztor Franciszkanów, który naprawdę zachwyca swoim wnętrzem. Próba wejścia do Kościoła św. Stanisława Biskupa nieudana - zamknięty na 4 spusty. Fontanna z kobietą, uważaną za alegorię "Miasta Pani" choć często braną za królową Jadwigę.
Do tego zwiedzanie rynku i oglądanie zaniedbanych kamienic. Och... Gdyby odświeżyć elewacje, byłoby to przecudne miejsce (zresztą jak większość podobnych miejscowości).
Znaczek można kupić w dawnej rezydencji jezuickiej, na Placu Farny 3
W przypadku Lapidarium warto zadzwonić i umówić się na zwiedzanie, nr tel. podany na bramie lub stronie Muzeum Ziemi Wschowskiej.
Bardzo kulturalne i miłe panie super obsługa eksponaty ciekawe całość muzeum na wysokim poziomie warto poświęcić czas aby pogłębić swoją wiedzę o przeszłości naszej ziemi.Mimo uporczywego wiatru i ciągle padającego deszczu poświęciliśmy czas na zwiedzenie uroczych uliczek miasta ,kościołów i zamku królewskiego
Jako że to niedziela wejście do muzeum bezpłatne, które czynne jest w godz. 13,00 - 17,00. Znaczek dobrze wyeksponowany w gablocie na prawo od wejścia w cenie 7 zł. Dostępna również pieczątka. Bardzo przemiła obsługa, ciekawe zbiory muzealne, warto również wybrać się na spacer po samym ryneczku i okolicznych urokliwych uliczkach