No. 898 Muzeum Silników Stacjonarnych i Techniki Rolniczej – Konieczkowa
Muzeum Silników Stacjonarnych i Techniki Rolniczej w Konieczkowej jest pierwszą w Polsce placówką poświęconą zabytkowym silnikom stacjonarnym czyli takim, które przez lata stanowiły główne źródło napędu w rolnictwie, rzemieślnictwie i przemyśle. Jest to także największa udostępniana kolekcja takich maszyn w kraju. Wśród przeszło dziewięćdziesięciu różnych konstrukcji można znaleźć eksponaty o wadze od kilkunastu kilogramów do kilku ton. Najstarsze silniki pochodzą jeszcze z końca XIX wieku. Ekspozycja muzeum obejmuje produkty wielu znanych w świecie marek, w tym również kilku unikatowych polskich firm takich jak K.O.S, Perkun czy L.Zieleniewski. Oprócz silników stacjonarnych w zbiorach muzeum są również zabytkowe maszyny rolnicze, literatura, stare reklamy i akcesoria. Lokalizacja wystawy to oryginalny obiekt po byłym kółku rolniczym w Konieczkowej.
25.10.2024 - dostępny bez problemów
30.04.2023 - dostępny bez problemów
30.04.2023 - dostępny bez problemów
01.06.2022 - dostępny bez problemów
08.03.2022 - dostępny bez problemów
Dodać komentarz
O samej placówce napisali poniżej Seweryn i Małgosia, cena biletu normalnego to 7 zł.
Ja, chciałbym się skupić na następującej kwestii: to kolejny, wręcz modelowy, przykład, że muzeum to nie tylko eksponaty, ale i osoby tam pracujące. Dzięki właścicielowi, który o silnikach wie wszystko (no, może prawie wszystko), przenosimy się w zupełnie inny świat. To prawdziwy Pasjonat, który zajmująco opowiada o zgromadzonych przedmiotach i ich historii, wysiłku, który został włożony w "reanimację" niektórych egzemplarzy i planach na przyszłość. To osoba, która silnikom poświęca cały swój czas, uwagę, pieniądze i wkłada mnóstwo pracy - po prostu tym żyje! Myślę, że największą nagrodą i satysfakcją dla Niego jest dźwięk silnika, który został uruchomiony po raz pierwszy po renowacji!
Osobom, którym obce są zagadnienia techniczne, również polecam wizytę w muzeum, dzięki właścicielowi, "oswoicie" się z nimi bezboleśnie.
To była dla mnie ogromna przyjemność, móc osobiście poznać Grzegorza. Muzeum zwiedzałem ponad 2 godziny i dzięki Niemu, był to wyjątkowo miło spędzony czas.
Grzegorzu, bardzo serdecznie Ci dziękuję i szczerze polecam wizytę w tym magicznym miejscu!