No. 1061 Muzeum Regionalne PTTK w Olkuszu
Muzeum Regionalne PTTK im. Antoniego Minkiewicza liczy już z górą 100 lat. Mieści się ono w dwóch salach zabytkowej kamienicy przy rynku. Wśród muzealnych eksponatów do najcenniejszych należy bardzo dobrze zachowany miecz z przełomu XIII i XIV wieku, zwany „katowskim”. Inne cenne artefakty to m.in. pistolet skałkowy, fragmenty drewnianych rur wodociągowych z XVI-XVII w., sztylet, znalezione na zamku w Rabsztynie kule szwedzkie, czy fragmenty naczyń rzymskich z okresu brązu. Szczególnie ważne dla lokalnej tradycji są wyroby Olkuskiej Fabryki Naczyń Emaliowanych. Na uwagę zasługują również lokalne stroje ludowe, świątki z nieistniejących już kapliczek. Najważniejszą jest jednak ekspozycja górnictwa kruszcowego m.in. stare narzędzia górnicze, kopaczka, lampki, kilofki, młotki, pyrliki, drewniany młot górniczy, moździerz do rozdrabniania i sito do przesiewania rudy. W zbiorach malarstwa znajduje się kilka XIX-wiecznych litografii Napoleona Ordy, obrazy o tematyce górniczej Władysława Jastrzębskiego oraz portrety olkuskich gwarków. Osobną grupę eksponatów stanowią rzeźby i obrazy olkuskich artystów oraz grafiki.
03.10.2024 - dostępny bez problemów
08.09.2024 - dostępny bez problemów
02.05.2024 - dostępny bez problemów
03.02.2024 - dostępny bez problemów
15.09.2023 - zamknięte (nie można sprawdzić dostępności)
Dodać komentarz
Na miejscu dostępne są 3 znaczki (1059,1060,1061)
Samo muzeum bardzo kameralne, a ponoć nie wszystkie zbiory są eksponowane, ze względu na ograniczone miejsce.
Muzeum malutkie, kameralne. Ale przyjemnie się je ogląda.
W sezonie napis zasłonięty parasolami restauracji, która znajduje się na parterze budynku.
Muzeum jest na 1 piętrze.
Olkusz ogólnie przedstawia się ładnie.
Spodziewałam się, że zwiedzanie wszystkich atrakcji znaczkowych i poszukiwania Gwarków zajmą nam cały dzień a tymczasem spacerowym krokiem + obiad zajęły nam może 5h
Do Muzeum wchodzimy przez restaurację - latem proszę się nie zrażać (nie widać napisu muzeum gdyż zasłaniają go parasole) - wchodzimy do środka i na lewo schodkami do góry. Warto!