No. 276 Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich
Pierwsze próby zorganizowania we Wrześni muzeum upamiętniającego słynny strajk szkolny z 1901 r. zrodziły się w dwudziestą rocznicę pamiętnych wydarzeń. Niestety liczne komplikacjie związane z przejęciem budynku dawnej Katolickiej Szkoły Ludowej przez kilkadziesiąt lat uniemożliwiały założenie w tym miejscu placówki muzealnej. Gromadzone w tym czasie przez mieszkańców Wrześni eksponaty czasowo eksponowano w odnowionej sali miejskiego ratusza. W czasie wojny hitlerowcy zniszczyli zgromadzone w ratuszu eksponaty dotyczące Wiosny Ludów i Strajku Dzieci Wrzesińskich. Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich uroczyście zostało otwarte 29 maja 1966 r. Pierwszym kustoszem został Antoni Ciszak, działacz kultury i miłośnik historii regionalnej. W muzeum oprócz archeologi, etnografii i kultury materialnej wyodrębniono działy dotyczące walk narodowowyzwoleńczych (Wiosna Ludów, Powstanie Styczniowe, Strajk Szkolny, Powstanie Wielkopolskie). W ciągu kolejnych dziesięcioleci muzeum kilkakrotnie przebudowywano, by dostosować go do stale rosnącej kolekcji eksponatów. Sam budynek dawnej szkoły powstał w 1790 r. Po upadku powstań narodowych piwnice szkoły służyły jako przejściowy areszt dla uczestników powstań Wiosny Ludów 1848 r. i powstania styczniowego 1863-64 r. W czasie trwania strajku szkolnego w ramach tzw. "Hebungspolitik" wybudowano nowy budynek szkolny, zaś stary sprzedano. W 1974 r. budynek został wpisany do rejestru zabytków.
16.07.2024 - znaczek niedostępny
23.04.2024 - znaczek niedostępny
02.03.2022 - znaczek niedostępny
17.02.2022 - znaczek niedostępny
25.08.2021 - znaczek niedostępny
Dodać komentarz
Niestety samego znaczka tego dnia nie udało się dostać i chyba ta sytuacja nie zmienia się... od pewnego czasu a szkoda
Przed wyjazdem dzwoniłam do muzeum, aby dowiedzieć się czy pracują w niedzielę 26 11 17. Miałam zamiar odwiedzić Wrześnię wracając z weekendowej wyprawy. Na swojej stronie mają napisane, że pracują w 4 niedzielę miesiąca. Szkoda, że nie napisali, że dotyczy to tylko sezonu turystycznego, czego się dowiedziałam przez telefon. Odwiedziłam wrześnię rozpoczynając wyprawę. Niestety nie przyszło mi do głowy zapytać przez telefon, czy czasem nie macie inwentaryzacji... Upewniłam się tylko co do godzin pracy w ciągu tygodnia. Wątpię, czy wybiorę się tam drugi raz. Wrześnię zwiedziłam, jak i okolicę (np. Pyzdry, gdzie w muzeum zostawiłam ulotkę).
Znaczek i pieczątki na drugim pietrze w bibliotece.
W muzeum znajduje się zrekonstruowana izba klasowa z okresu strajku szkolnego oraz eksponaty przybliżające historię miasta i regionu.
Warto zapoznać się z ekspozycją muzeum.