No. 877 Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie
Muzeum Powstańców Wielkopolskich im. Gen. Józefa Dowbora Muśnickiego w Lusowie gromadzi dokumenty, mapy, zdjęcia, sztandary, mundury, militaria, modele i inne pamiątki dotyczące Powstania Wielkopolskiego, Powstańców oraz żołnierzy Wojsk Wielkopolskich. Szczególny zbiór stanowią eksponaty związane z osobą gen. Józefa Dowbora Muśnickiego, który mieszkał w Lusowie w latach 1919-1937. Muzeum kultywuje także pamięć córek Generała: Janiny Lewandowskiej (z domu Dowbor Muśnickiej), jedynej kobiety zamordowanej w Katyniu oraz Agnieszki Dowbor Muśnickiej, zamordowanej przez Niemców w Palmirach. Na pobliskim cmentarzu znajduje się grób, w którym pochowano gen. Józefa Dowbora Muśnickiego, jego żonę oraz czaszkę Janiny. W innej części wsi znajduje się zabytkowy kościół i pałac, w którym mieszkał Generał i jego rodzina.
22.07.2023 - dostępny bez problemów
24.09.2022 - dostępny bez problemów
25.08.2022 - dostępny bez problemów
25.06.2022 - dostępny bez problemów
28.01.2022 - dostępny bez problemów
Dodać komentarz
Polecam wszystkim wycieczkę w dawne czasy z jasnowłosym pracownikiem. 1,5 godziny minęło nie wiadomo kiedy.
Trafiliśmy tu 10 minut przed zamknięciem, ale wyszliśmy 20 minut po czasie. Pół godziny w małym, trzygabinetowym muzeum. To dzięki sympatycznemu Panu, który nie zostawił nas samych, dopóki nie uznał, że przekazał nam niezbędną wiedzę. Nie dał się zaskoczyć
Dla mnie jest kilka czynników. Po pierwsze historyczne miejsce - No i tu się zgadza, bądź co bądź generał Dowbor mieszkał w Lusowie. Po drugie tematyka - oj TAK, Powstanie Wielkopolskie to czas o którym chciałbym dużo wiedzieć. Po trzecie zbiory - i tu trudno temu muzeum coś zarzucić. Po czwarte - fakt, że muzeum stara się propagować swoją tematykę, badać kolejne wątki itp - tu widać, że się to cały czas robi. Po czwarte coś, bez czego nie byłoby wszystkich powyższych punktów - ludzie. Tu szczególne podziękowania dla Pana Grzegorza, który mnie oprowadzał. Pracują tam pasjonaci. Z wielką wiedzą, którą na dodatek fajnie przekazują. Można było zarzucać gościa pytaniami, dyskutować, wymieniać opinię, doświadczenia a przede wszystkim dowiedzieć się mnóstwa nowych, niesamowicie ciekawych rzeczy na temat powstania i samego generała. W takim miejscu znaczek to, genialny pomysł. Bo wielokrotnie chciałem odwiedzić to muzeum, a jakoś nigdy nie było po drodze, czy brakowało czasu. Znaczek „przymusił” mnie do zaplanowania wizyty i kompletnie nie żałuję, a wręcz przeciwnie. Wszystkim serdecznie polecam. Jedyny minusik, to, że jeszcze nie można płacić kartą, wiec przygotujcie sobie gotówkę, chociaż niewielką bo cena biletu dla osoby dorosłej to tylko 3 zł.