No. 91 Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze
Początki muzealnictwa jeleniogórskiego ściśle związane są z drugą połową XIX wieku. W 1880 roku w Jeleniej Górze powstało „Towarzystwo Karkonoskie”, którego działalność polegała m.in. na gromadzeniu oraz ochronie przedmiotów historycznych i artystycznych o tematyce regionalnej. W oparciu o tą działalność w 1888 roku utworzono placówkę muzealną, natomiast w latach 1912 – 1914 wzniesiono nowy gmach muzeum. W roku 1975 placówka zmienia nazwę na Muzeum Okręgowe w Jeleniej Górze, a kilka lat później przejmuje kolejne obiekty tworząc w nich oddziały zamiejscowe m.in. w Bolkowie i Szklarskiej Porębie. W roku 2001 placówka zmienia nazwę na Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze. Muzeum gromadzi, konserwuje, przechowuje i upowszechnia zgromadzone zbiory archeologiczne, etnograficzne i artystyczne. Posiada największą w Polsce kolekcję szkła artystycznego, malarstwa karkonoskiego, kolekcję wyrobów z cyny oraz jedną z większych w Polsce kolekcja XVIII i XIX w. obrazów na szkle. Prowadzi własne badania naukowe i działalność wydawniczą. Od początku 1999 roku jest Samorządową Instytucją Kultury Województwa Dolnośląskiego.
30.08.2024 - dostępny bez problemów
23.08.2024 - dostępny bez problemów
16.08.2024 - dostępny bez problemów
14.08.2024 - dostępny bez problemów
24.05.2024 - znaczek zbyt drogi
Dodać komentarz
Dzieła współczesnych artystów współgrają z całą historią jak to ze szkłem bywało.
Miejsce na plus. Plus podwójny bo znaczek dostępny bez problemów.
Płatność również kartą.
Muzeum opowiada historię miasta i okolic.
Ciekawa i różnorodna ekspozycja.
Jednak moją uwagę najbardziej przykuła kolekcja szklanych wyrobów znajdująca się na piętrze.
Przepiękne małe dzieła sztuki użytkowej w każdym możliwym kolorze.
Piękne
Znaczek dostępny w sklepiku z pamiątkami w cenie 7 zł. W kasie muzeum nie ma informacji, że obiekt posiada ZT.
Znaczki w standardowej cenie, ale nie zauważyłem, żeby były w jakikolwiek sposób wyeksponowane przy kasie. Jak ktoś o nich nie wie, to nie zobaczy..
Największa atrakcją w tym muzeum jest chata w, w której można obejrzeć wnętrze i porównać jak sie kiedyś mieszkała a jak obecnie.
Znaczek niestety nie dostępny. Pani w kasie poinformowała ze będzie dopiero we wtorek. Muzeum nie przygotowane dla kolekcjonerów znaczków. Szkoda.