No. 432 Muzeum Kargula i Pawlaka w Lubomierzu
Muzeum Kargula i Pawlaka w Lubomierzu to placówka poświęcona kultowej trylogii Sylwestra Chęcińskiego „Sami Swoi” „Nie ma mocnych” i „Kochaj albo rzuć”. Znajduje się na skraju lubomierskiego rynku, w jednym z najstarszych w mieście budynków tzw. Domu Płócienników. W muzeum zgromadzone są liczne pamiątki związane z komedią, przede wszystkim rekwizyty używane podczas kręcenia filmu. Wśród nich znajdują się m.in. fragment płota dzielącego posesje zwaśnionych sąsiadów, karabin z „wylatającym zamkiem” czy granat ze świątecznego ubrania. Zbiory wzbogacają plakaty i zdjęcia, a także umowa z dublerem Władysława Hańczy i kopia filmu „Sami swoi” odtwarzana podczas prapremiery w 1967 roku. Muzeum powstało w 1995 r. z inicjatywy mieszkańców miasta i przy wsparciu ówczesnego burmistrza. Zalążkiem do powstania tej placówki muzealnej była gazeta „Sami swoi” wydana od 1992 roku, której redaktorzy zaczęli gromadzić pamiątki związane z filmową przeszłością miasta. Rozwinięciem ekspozycji muzealnej jest tzw. „zaułek filmowy” mieszczący się przed muzeum, a poświęcony innym produkcjom filmowym realizowanym w Lubomierzu.
20.08.2024 - znaczek niedostępny
16.08.2024 - znaczek niedostępny
16.08.2024 - znaczek niedostępny
11.08.2024 - znaczek niedostępny
14.05.2024 - znaczek niedostępny
Dodać komentarz
Punkt sprzedaży - brak oznakowania że to miejsce ZT- samego znaczka również brakuje.
Obsługa nie kojarzy co to ZT niestety
Myślę, że już czas najwyższy zaktualizować informację o punkcie sprzedaży na "dostępny drogą korespondencyjną".
Samo muzeum mieści się w ładnym zabytkowym budynku.
Po części to muzeum związane z serią filmów o Kargulu i Pawlaku a jednocześnie muzeum etnograficzne ze sprzętem domowym i rolniczym z gospodarstw.
Niestety nie udało się kupić znaczków -
podobno nie ma woli u szefostwa. Szkoda bo to już kolejne miejsce na Dolnym Śląsku gdzie o znaczku słyszeli ale od dawna go nie widzieli.
Niestety 10 lipca w Muzeum znaczków już nie było. Pan mówił że czeka na dostawę.