No. 416 Muzeum Gazownictwa w Paczkowie
Muzeum Gazownictwa w Paczkowie zostało utworzone w budynku byłej gazowni w listopadzie 1991 roku. Jest to jedyny w Polsce obiekt, w którym w całości zachowały się urządzenia do produkcji gazu. Muzeum może się poszczycić posiadaniem ponad 3 tysięcy eksponatów, wśród których znajdują się zarówno gazowe urządzenia gospodarstwa domowego (lampy gazowe, kuchenki, lokówki, żelazka) jak i urządzenia przemysłowe. Placówka posiada największą w Europie kolekcję gazomierzy domowych, a ciekawostką jest fakt, że większość eksponatów zgromadzona w muzeum jest sprawna technicznie. Paczkowska gazownia powstała w latach 1898 – 1901, dostarczając początkowo gaz głównie do oświetlenia ulic miejskich czy napędu pomp wodociągowych. Z czasem infrastruktura rozwinęła się do tego stopnia, że w latach 30. XX wieku z gazu korzystało 700 odbiorców domowych. W czasie wojny gazownia niewiele ucierpiała, natomiast tuż po niej przeszła liczne modernizacje. W latach 70. przeprowadzono liczne modernizacje sieci gazowych i połączono lokalne spółki gazowe co ostatecznie doprowadziło do zaprzestania produkcji gazu w Paczkowie. W 1977 roku w gazowni ugaszono symbolicznie ostatni wózek koksu, który wraz z zawartością do dnia dzisiejszego jest jednym z eksponatów w muzeum.
16.08.2024 - dostępny bez problemów
07.11.2023 - dostępny bez problemów
07.10.2023 - znaczek zbyt drogi
07.10.2023 - dostępny bez problemów
29.09.2023 - znaczek zbyt drogi
Dodać komentarz
Cena: 15 zł
Muzeum bardzo ciekawe. Świetny Pan Przewodnik, który opowiadał zwięźle, konkretnie i rzeczowo, bez zbędnych dygresji i ozdobników a jednak wciąż ciekawie. Cały teren jak i obiekty na nim zadbane a zbiory dobrze wyeksponowane.
Niestety muzeum w poniedziałki nieczynne, więc ZT zdobyty nielegalnie. Trzeba zwiedzić kiedy indziej!
Niestety muzeum w poniedziałki nieczynne, więc ZT zdobyty nielegalnie. Trzeba zwiedzić kiedy indziej!
Przewodnik ciekawie i w przystępny sposób przedstawia proces technologiczny produkcji gazu, opowiada o eksponatach i budynkach.
ZT dostępny w biurze turystycznym (z kompetentną i sympatyczną obsługą - pozdrawiam) w ratuszu , w standardowej cenie.