No. 224 Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi
Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi znajduje się w zabytkowym budynku z 1856 roku według projektu Jana Karola Mertschinga. W budynku pierwotnie mieściła się Szkoła Powiatowa Realna, następnie Łódzka Szkoła Rzemieślnicza, na krótko w gmachu urzędował także Magistrat łódzki. Obecny budynek to efekt wizji dwóch łódzkich architektów – Hilarego Majewskiego (1884) oraz Wiesława Lisowskiego (w latach 1924-1925). Ostatecznie budynek otrzymał klasycystyczną formę okazałego czteropiętrowego gmachu. Od 1945 roku stał się siedzibą Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego, które stało się największym muzeum w Łodzi. Muzeum gromadzi eksponaty: archeologiczne związane z prehistorią regionu, etnograficzne, numizmatyczne, a także udostępnia zbiory kultur pozaeuropejskich (japońskiej, afrykańskiej). Posiada również ciekawy zbiór Działu Widowisk Lalkowych. Muzeum mieści się w jednym z charakterystycznych miejsc Łodzi, a mianowicie na Placu Wolności z pomnikiem Tadeusza Kościuszki projektu Mieczysława Lubelskiego.
10.11.2024 - dostępny bez problemów
05.10.2024 - zamknięte (nie można sprawdzić dostępności)
17.08.2024 - dostępny bez problemów
02.04.2024 - dostępny bez problemów
06.08.2023 - dostępny bez problemów
Dodać komentarz
Na dwóch piętrach sporo ciekawych eksponatów, naszą uwagę przyciągnęły zbiory archeologiczne, numizmatyczne i folklorystyczne.
Drugi dział obejmuje zbiory etnograficzne pochodzące z obszaru Polski oraz krajów pozaeuropejskich. Bogate eksponaty ilustrują kulturę oraz rozwój polskie wsi. Pokazane jest również wyposażenie wiejskich chat i zabudowań z tamtego okresu.
W trzecim dziale znajdujemy bardzo cenne zbiory numizmatyczne. Jest tutaj przekrój starych monet i banknotów, wraz ze sposobem ich wytwarzania. Muzeum powstało przed wojną i działa do dnia dzisiejszego po zmianie lokalizacji na obecną.
Osobiście polecam zwiedzać to miejsce poza słynnymi nocami muzeów. W tłumie ludzi spieszących się do następnego miejsca niewiele można zobaczyć. Ja byłem tutaj w zwykłą niedzielę, bilety są naprawdę niedrogie i w muzeum byliśmy tylko my, obsługa i eksponaty. Na spokojnie można wszystko obejrzeć bez pośpiechu i porobić zdjęcia. Personel jest bardzo uczynny i pomocny. Na miejscu są również dostępne znaczki turystyczne, nowa moda, która opanowała całą Polskę i nie tylko.
Bardzo polecam wizytę w tym muzeum, i przy okazji w pobliskim Muzeum Kanału "Dętka".
Znaczek dostępny w sklepiku przy kaise. Cena 7 PLN.