No. 447 Murawy kserotermiczne w Owczarach
Murawy kserotermiczne są nieleśnymi zbiorowiskami roślinnymi. Rozpowszechnione są przede wszystkim w południowej i południowo-wschodniej Europie. W Polsce można je najczęściej spotkać na nasłonecznionych zboczach o suchym i zasadowym podłożu. Rośliny tworzące tego typu ekosystemy są światłolubne i wapieniolubne. Przystosowały się do życia na suchym podłożu o odczynie zasadowym lub obojętnym, bogatym w węglan wapnia, a ubogim w związki organiczne i wodę. W Polsce murawy są najczęściej siedliskami półnaturalnymi, tzn. powstały dzięki ekstensywnej gospodarce rolnej – głównie wypasowi zwierząt. Murawy kserotermiczne w Owczarach należą do jednych z najlepiej zachowanych w Polsce. Położone są na krawędzi doliny Odry poprzecinanej licznymi wąwozami, których zbocza mają nachylenie od 5° do 90°, co czyni je niezwykle malowniczymi. Występuje tu wiele rzadkich i chronionych gatunków roślin : m.in. pajęcznica liliowata, ostnica Jana, ostnica włosowata, wężymord stepowy i wiele innych. Oprócz roślin na murawach występują również rzadkie i chronione gatunki zwierząt, zwłaszcza bezkręgowce przystosowane do tych ekstremalnych warunków życia. Wytyczona jest tu ścieżka edukacyjna (ok. 2 km), na której znajdują się tablice edukacyjne i miejsca postojowe.Trasa jest dostępna bezpłatnie przez cały rok.
26.04.2024 - znaczek niedostępny
11.06.2023 - zamknięte (nie można sprawdzić dostępności)
20.05.2023 - zamknięte (nie można sprawdzić dostępności)
30.07.2022 - zamknięte (nie można sprawdzić dostępności)
30.09.2021 - zamknięte (nie można sprawdzić dostępności)
Dodać komentarz
Próbowaliśmy kawałek pójść trasą ale część ścieżek jest zagrodzona a na przedzieranie się przez chaszcze nie byliśmy przygotowani.
Gdyby drzwi głównego wejścia do muzeum były zamknięte, trzeba dzwonić do drzwi z boku budynku. Jeżeli pani prowadząca placówkę jest w domu, zejdzie, otworzy i umożliwi zwiedzanie.
Wewnątrz muzeum znajdziemy trochę teorii a dzięki pobliskiej ścieżce edukacyjnej, możemy zapoznać się w praktyce z tematem ZT.