No. 812 Młyn Siedlimowice
Pierwsza pisemna i wiarygodna wzmianka o młynie w Siedlimowicach ukazała się w latach 1486 – 1488. Możemy być jednak prawie pewni, że mąkę produkowano tu już wcześniej. Co ciekawe, swoje podstawowe zadanie młyn spełnia do dnia dzisiejszego i z pewnością jest pod tym względem unikatem na skalę światową. Pod koniec XV w. właścicielem okolicznych dóbr był rycerz Georg von Seidlitz. W rękach Seidlitzów dobra rycerskie, wraz z młynem, znajdowały się przez ponad dwa wieki. Przez kolejne stulecia młyn przechodził w ręce rożnych właścicieli, których od końca XV w. do 1945 roku było piętnastu. Ostatnimi w tym okresie właścicielami była rodzina von Korn z Wrocławia. Obecne budynki to ich zasługa, chociaż większość urządzeń młyna pochodzi z XIX w. Po II wojnie światowej młyn przejęło państwo. Od 2001 roku właścicielami zostali Iwona i Witold Markiewiczowie. Rodzina Markiewiczów udostępniła obiekt dla zwiedzających. Można tu zobaczyć produkcję mąki w taki sposób, w jaki wyrabiano ją ponad 100 lat temu.
06.10.2024 - zamknięte (nie można sprawdzić dostępności)
10.11.2023 - dostępny bez problemów
23.10.2022 - zamknięte (nie można sprawdzić dostępności)
10.09.2022 - dostępny bez problemów
23.07.2022 - dostępny bez problemów
Dodać komentarz
Choć przyjechaliśmy pół godziny przed zamknięciem, Właściciel spokojnie nas oprowadził. Po nas jeszcze wiele osób się pojawiło i nikt nie został wyproszony.
Zabrałam tam rodziców, bo wszystkich nas zaciekawiła mąka.
Na próbę kupiliśmy 14kg 3 rodzajów.
Skusiłam się na dwie pieczątki, chociaż nie zbieram.
Młyn niesamowity.
Właściciele fantastyczni.
Teren dookoła zadbany.
miejsce warte odwiedzenia .Właściciel posiada bardzo dużą wiedzę o swoim młynie i to , że byłem sam nie przeszkadzało mu ,żeby poświęcić mi czas na oprowadzanie i opowiadanie o tym obiekcie .Polecam młyn Siedlimowice wszystkim znaczkomaniakom .Pieczątka przybita z nr.11
Pozdrawiamy i zapraszamy