Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1318
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1318!

No. 964 Meczet w Bohonikach

GPS: 53.390661 23.591390

Miejsca kultu

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 964 Meczet w Bohonikach

Bohoniki to miejscowość, w której w roku 1679, na mocy przywileju króla Jana III Sobieskiego osiedleni zostali tatarscy żołnierze oddziałów rotmistrza Bohdana Kieńskiego i Gazy Sieleckiego. Obecny meczet budowany był przez lokalnych majstrów, którzy przy stawianiu budynku oparli się na tradycji drewnianego budownictwa sakralnego, dostosowując je do wymogów wyznawców Islamu. Usytuowana pośrodku wsi zabytkowa świątynia muzułmańska pochodzi z końca XIX w. Jest czynnym miejscem modlitw, opiekuje się nim Muzułmańska Gmina Wyznaniowa w Bohonikach. Meczet zorientowany jest na południowy-wschód, w kierunku Mekki. Budynek zbudowany został na planie prostokąta o wymiarach 11,3 m na 7,8 m. Nie posiada minaretu, a jedynie cebulowato zakończoną kopułę ze złoconym półksiężycem. Składa się z trzech części: mały przedsionek, gdzie wierni zostawiają obuwie, oraz sale modlitewne – większa dla mężczyzn i mniejsza dla kobiet. W ścianie działowej pomiędzy tymi salami znajduje się ażurowy prześwit. Od południowej strony znajduje się mała dobudówka – tzw. mihrab, wskazujący kierunek Mekki. Cmentarz muzułmański (mizar) znajduje się na końcu wsi.


Miejsca sprzedaży:
> Muzeum Ziemi Sokólskiej w Sokółce, ul. Piłsudskiego 2
> Punkt Informacji Turystycznej/SOK - ul. Piłsudskiego 1, Sokółka


28.06.2024 - dostępny bez problemów
04.01.2024 - dostępny bez problemów
22.07.2023 - dostępny bez problemów
25.03.2023 - dostępny bez problemów
16.01.2023 - dostępny bez problemów





Dodać komentarz



*) pola obowiązkowe

Andrzej Wacławek
Andrzej Wacławek
No. 964
Wszystko w opisie znaczka i poprzedników już zostało zapisane. My też składamy się do serdecznych podziękowań dla Pani przewodnik. Dzięki jej podejściu do życia żegnaliśmy się jak starzy znajomi: ja człowiek z Pruszkowa(poznać po fryzurze) i Ona potomkini Tatarów ( poznać po stroju) DZIĘKUJĘ
 
Krzykos
Krzykos
ZT 964
Potwierdzam opinie Piotra i Grzegorza: meczet niewielki, kameralny ale warty zobaczenia. Koniecznie trzeba wsłuchać się w opowieść pani, opiekującej się świątynią, która z humorem przekazuje wiedzę, "pokazuje i objaśnia" oraz cierpliwie odpowiada na wszystkie pytania.
ZT w cenie standardowej dostępny w muzeum w Sokółce.
Zwiedzanie meczetu od poniedziałku do niedzieli w godz. 9.00 - 19.00, wstęp (cegiełka): dorośli - 5 zł, dzieci - 3 zł.
 
Piotr Uba
Piotr Uba
***
Mogę powielić opinię Grzegorza. Ciekawy, bardzo kameralny meczet. Kawałek "Polski egzotycznej". Największą chyba jednak atrakcją meczetu jest Pani przewodnik, potomkini Tatarów króla Sobieskiego, która z niezwykłym humorem opowiada o tatarskich zwyczajach. Najskuteczniej utrwaliło się nam jej powiedzenie, że w każda grupa ludzi (chodziło tu tak o religię, jak i narodowość czy inną grupę społeczną) ma swoje ananasy. Oczywiście mizar też odwiedzony.
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
meczet
Bardzo fajne miejsce. Poznajemy ciekawy zabytek a jednocześnie interesującą historię polskich Tatarów. Meczet otwarty, dostępny do zwiedzenia. Warto wysłuchać Pani przewodnik. Naprzeciwko znajduje się Dom Pielgrzyma gdzie można skosztować tatarskich potraw. Warto również odwiedzić położony na wschodnim krańcu wsi mizar. Znaczek dostępny w muzeum w Sokółce, szkoda, że nie na miejscu.