No. 335 Lapidarium Rzeźby Nagrobnej we Wschowie
Wyjątkowym zabytkiem na mapie Wschowy jest Lapidarium Rzeźby Nagrobnej. To przykład harmonii kultury i natury, doskonałe miejsce na spacery pośród drzew i zabytkowych pomników upamiętniających znamienitych wschowian i przekazujących zamknięte w symbolicznej ikonografii odwieczne prawdy wiary. Staromiejski Cmentarz Ewangelicki we Wschowie powstał w 1609 r. z inicjatywy sławnego, wschowskiego pastora Valeriusa Herbergera (1562 – 1627), jako typ nowożytnego cmentarza o założeniu „campo santo“ z najstarszą metryką w Polsce. Od 1982 roku opiekunem Lapidarium Rzeźby Nagrobnej jest Muzeum Ziemi Wschowskiej. Na znaczku znajduje się pielgrzymia muszla, ponieważ przez Wschowę biegnie Wielkopolska Droga św. Jakuba. Odcinek ten prowadzi z Gniezna, przez Poznań, do Głogowa, gdzie łączy się ze szlakiem dolnośląskim.
UWAGA !!! - Lapidarium czynne od kwietnia do listopada w godz: wt. 9-16, śr, 10-18, czw., pt., 9-16, sob. 13-17, niedz., 11-18
09.08.2024 - dostępny bez problemów
09.08.2024 - dostępny bez problemów
09.10.2023 - zamknięte (nie można sprawdzić dostępności)
18.01.2023 - dostępny bez problemów
08.10.2022 - dostępny bez problemów
Dodać komentarz
Lapidarium bardzo ciekawe, pięknie rzeźbione nagrobki sprzed ponad 100 lat zwracają uwagę, cmentarz ewangelicki, interesujący spacer, w zadumie...
Dostępny w Dawnej Rezydencji Jezuickiej wraz z resztą krążków.
Lapidarium planowaliśmy odwiedzić w cieplejsze dni, kiedy zrobi się zielono jednak mieliśmy trochę czasu i zajrzeliśmy przez zamknięte bramy. Pokryty śniegiem lub zatopiony w zieleni na pewno prezentowałby się pięknie. Teraz jednak wyglądał dość smutno.
Do tego nie znajduje się już pod pieczą Muzeum więc jego sprawa jest dość skomplikowana. Poczekamy, zobaczymy, czy coś się wyjaśni i czy uda się po nim spacerować.
Oprócz tego zwiedziliśmy:
Muzeum w kamieniczkach niestety wciąż zamknięte dla zwiedzających więc wizyta przełożona na lepsze czasy.
Kamieniczki są ładnie odrestaurowane obok pięknego Ratusza.
Odwiedzony również Klasztor Franciszkanów, który naprawdę zachwyca swoim wnętrzem. Próba wejścia do Kościoła św. Stanisława Biskupa nieudana - zamknięty na 4 spusty. Fontanna z kobietą, uważaną za alegorię "Miasta Pani" choć często braną za królową Jadwigę.
Do tego zwiedzanie rynku i oglądanie zaniedbanych kamienic. Och... Gdyby odświeżyć elewacje, byłoby to przecudne miejsce (zresztą jak większość podobnych miejscowości).
Lapidarium odwiedziłem o 12:30 a niedzielne godziny otwarcia to: 12:00 - 16:00
W przypadku Lapidarium warto zadzwonić i umówić się na zwiedzanie, nr tel. podany na bramie lub stronie Muzeum Ziemi Wschowskiej.
Jako że to niedziela wejście do muzeum bezpłatne, które czynne jest w godz. 13,00 - 17,00. Znaczek dobrze wyeksponowany w gablocie na prawo od wejścia w cenie 7 zł. Dostępna również pieczątka (taka sama jak w Muzeum Ziemi Wschowskiej). Bardzo przemiły kustosz bardzo ciekawie opowiadał i odpowiadał za pytania na temat cmentarza i pochowanych tu wschowian