No. 198 Kościół św. Jakuba Apostoła w Brzesku
Budowę murowanego kościoła parafialnego p.w. św. Jakuba Ap. w Brzesku rozpoczęto w roku 1529. Zleceniodawcą tej budowy był miejscowy proboszcz Marcin z Rajbrotu oraz brzescy rajcy. Niszczony przez obce wojska i pożary, kościół był wielokrotnie przebudowywany. Największemu zniszczeniu uległ w pożodze w 1904 r. i później został odbudowany w stylu neogotyckim. Brzeska fara jest budowlą jednonawową z przylegającą do niej, od strony południowej, kwadratową wieżą. Wnętrze jakubowej fary zdobią, wykonane na początku XX wieku w Austrii w Tyrolu neogotyckie ołtarze. W jednym z nich znajduję się obraz Matki Bożej Różańcowej, zwaną „Brzeską” z XVII w. Obok kościoła znajduje się pomnik św. Jakuba Ap. postawiony w 2004 r. na pamiątkę Roku Jakubowego. Św. Jakub Starszy Apostoł, decyzją Stolicy Apostolskiej w roku 2010, został ogłoszony Patronem Miasta Brzeska. Brzesko jest duchowym centrum koordynującym organizację Małopolskiej Drogi św. Jakuba „Via Regia” na odcinku Korczowa – Kraków. Od strony północnej, w latach osiemdziesiątych XX wieku, dobudowano do kościoła nowoczesną nawę - obecnie kościół p.w. NMP Matki Kościoła.
13.04.2024 - dostępny bez problemów
05.02.2024 - dostępny bez problemów
11.06.2023 - znaczek niedostępny
11.01.2023 - dostępny bez problemów
25.10.2022 - dostępny bez problemów
Dodać komentarz
Z racji tego, że zaraz po Mszy była procesja, nie było możliwości skontaktowania się z proboszczem, a możliwe, że ostały się jakieś znaczki na plebani.
Pieniądze wrzuca się do puszki.
Sklepik czynny po Mszy o godz. 11:30
Oczywiście ich nie zauważyłam i poszliśmy na Parafię.
Tam ksiądz znalazł dla Nas Znaczek 198 i jeden Okolicznościowy. Drugi Okolicznościowy znaleźliśmy w koszyczku.
Czyli wyjechaliśmy z Brzeska z 1 ZT i 2 ZO.
Kościółek mały i uroczy ale do niego doklejony został większy kloc. Jeśli to działa to ok.
Po drugiej stronie ulicy rynek - patelnia.
Z maleńką fontanną, figurkami kózek i pomnikiem św. Floriana.
Sam kościół ma ciekawy plan, ze względu na dobudowaną jakby z boku osobną nawę. Będąc na miejscu warto odwiedzić brzeski rynek, który znajduje się dosłownie po drugiej stronie ulicy.
Tamtejszy proboszcz sam jest kolekcjonerem znaczków.
Jest również pieczątka pamiątkowa
A tam oczwyisćie kościół otwarty, czas między mszami, cisza, spokój i piekne wnętrza, ogromne...
Kanceraria otwarta, ksiądz proboszcz, trzeba podkreślić, przesympatyczny, sprzedał znaczek!
Polecam odwiedzenie tego ciekawego kościoła (problem tylko z parkowaniem ale było ciemno i nie zauważyłem chyba parkingu).