No. 772 Kościół Pokoju w Jaworze – Zabytek UNESCO
Protestancki kościół w Jaworze został wybudowany w latach 1654 – 1655 w konstrukcji ryglowej z drewna, słomy i gliny według projektu Albrechta von Saebischa. Kościół Pokoju powstał w następstwie pokoju westfalskiego kończącego wojny trzydziestoletnie. Na terenie Śląska prawo posiadania tego typu świątyń przyznano jedynie luteranom w Głogowie, Jaworze i Świdnicy. Ukończona w 1655 roku świątynia mogła pomieścić ok. 6 tys. osób zarówno w długiej na 43 metry nawie głównej jak i nawach bocznych. Wyposażenie kościoła nie od razu było kompletne. Jako pierwsze pojawiły się w nim drewniana chrzcielnica, ławy oraz krzesła. W 1670 roku wstawiono ambonę wykonaną przez Mathiasa Knote, a dwa lata później ołtarz wykonany przez Martina Schneidera. Po 53 latach od ukończenia budowy kościoła została wzniesiona kościelna wieża, w której obecnie mieści się wejście do świątyni. Górna część wieży nakryta barokowym hełmem mieści dzwonnicę z trzema dzwonami. Kościół Pokoju w Jaworze jest największą drewnianą budowlą sakralną na świecie. W 2001 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
02.11.2024 - dostępny bez problemów
17.10.2024 - dostępny bez problemów
03.10.2024 - dostępny bez problemów
08.10.2023 - dostępny bez problemów
16.07.2023 - dostępny bez problemów
Dodać komentarz
Nadal trwają prace konserwatorskie.
Inna niż ta w Świdnicy. Trudno porównywać, każda ma swój styl.
A miejsce kupna znaczków znajduje się bliżej placu targowego i zamku.
Kościół Pokoju wart odwiedzenia. W Świdnicy jest jednak jeszcze wspanialszy!
W IT dostępne są pieczątki. Pani obsługująca IT mówiła, że wiele osób się pyta o Znaczki Turystyczne i że ona je zamówi...
Nie znam się na zasadach sprzedaży i pierwotnych zamówieniach, ale to chyba nie jest takie proste. Szkoda, że wcześniej nie pomyśleli o "instalacji ZT i sprzedaży u siebie. Są w Jaworze jeszcze miejsca, które zasługują na ZT - czekamy!
Żeby zwiedzić trzeba trafić na otwarcie lub zadzwonić. Telefon jest podany na drzwiach wejściowych.