No. 458 Kościół Narodzenia NMP w Głubczycach
O początkach budowli niewiele wiadomo, pierwsza wzmianka o istnieniu kościoła pochodzi z 15.12.1259r. i dotyczy nadania kapelanowi Eliaszowi (Elye) i jego następcom przysługujących im dochodów, a w 1272r. pojawia się on jako proboszcz z Głubczyc. Kościół wzniesiono około 3. ćwierci XIII w. z fundacji głubczyckich mieszczan i być może przy udziale czeskiego króla Ottokara II, rozbudowano go w XIII/XIV w. oraz w XVIII w. i XX w. Kościół wzniesiono z palonej cegły (zendrówki) na podmurówce z kamienia. Do ciekawszych elementów kościoła w Głubczycach należą: kamienny cokół kościoła z licznymi otworami, portale, filary i maswerki okien z roślinną dekoracją wraz z rzadkim motywem chmielu oraz witraże z początku XX w. W podziemiach kościoła znajduje się kilkadziesiąt pochówków głubczyckich mieszczan , niektóre z nich dokumentują tablice nagrobne umieszczone na ścianach wewnątrz kościoła. Ciekawostką tej budowli są ,zachowane do dnia dzisiejszego, pomieszczenia mieszkalne (ceglana podłoga, piec) dawnego strażnika-dzwonnika w południowej wieży kościoła (2 otynkowane ośmioboki wieży). W pobliżu kościoła znajduje się mały dwuprzęsłowy kościółek p.w. śś. Fabiana i Sebastiana z 1 poł. XIV w.- obecnie kaplica pogrzebowa, w którego krypcie na pocz. XIXw. pochowano dwie głubczyckie mieszczki.
23.06.2024 - dostępny bez problemów
05.05.2023 - dostępny bez problemów
18.08.2022 - dostępny bez problemów
27.06.2021 - dostępny bez problemów
30.10.2020 - dostępny bez problemów
Dodać komentarz
Wszystkie Znaczki do nabycia w Muzeum mającym swoją siedzibę właśnie w Ratuszu. Co ważne Muzeum czynne jest również w niedziele - ale tylko w drugą i czwartą niedzielę miesiąca. My wyjazd zaplanowaliśmy wcześniej więc po Znaczki wchodziliśmy "na pewniaka"
Można również wejść na wieżę - w cenie biletu do muzeum (bilety po 3 zł dorosły i 2 zł dzieci - dzieci do 7 lat wstęp darmowy). Widok z wieży wspaniały! Widać góry!