No. 1060 Kopiec Kościuszki w Olkuszu
W 44. rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki w 1861 r. olkuski „Komitet Narodowy” postanowił uczcić tego wielkiego Polaka poprzez „usypanie na wzgórzu pod tzw. „księżym laskiem” kopca. Niespełna dwa lata później w wyniku uczestnictwa miejscowego społeczeństwa w Powstaniu Styczniowym, carskie represje dotknęły również ten pomnik. Został on zrównany z ziemią, jednak pamięć o nim nie zaginęła. W setną rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki olkuszanie postanowili stworzyć kopiec na nowo. Powołano specjalny Komitet, który już od września przystąpił do prac. Przy budowie brała udział młodzież szkolna, członkowie stowarzyszeń i różnych instytucji. Na szczycie kopca ponownie stanął krzyż z cierniową koroną, pod którym umieszczono ziemię z miejsca bitwy pod Racławicami oraz pamiątkowe dokumenty. Kopiec przez lata był miejscem spotkań patriotycznych i ważnych uroczystości o charakterze narodowym. Przetrwał okres okupacji niemieckiej i rządów komunistycznych w Polsce. Obecnie kopiec mierzy siedem metrów wysokości, a wraz z wieńczącym go krzyżem osiąga wysokość trzynastu metrów.
03.10.2024 - dostępny bez problemów
08.09.2024 - dostępny bez problemów
02.05.2024 - dostępny bez problemów
12.08.2023 - dostępny bez problemów
25.07.2023 - dostępny bez problemów
Dodać komentarz
Znaczki po 12 zł. Płatność tylko gotówką.
Sam kopiec oddalony od centrum miasta to niski pagórek porośnięty trawą z krzyżem na szczycie. Można tu trochę wypocząć.
Sam kopiec oddalony od centrum miasta i dość niepozorny.
Po Znaczku spodziewałam się czegoś bardziej spektakularnego. Ot, zwykła niska górka z Krzyżem.
Ale przybyłam, zobaczyłam, obfociłam.
Olkusz ogólnie przedstawia się ładnie.
Spodziewałam się, że zwiedzanie wszystkich atrakcji znaczkowych i poszukiwania Gwarków zajmą nam cały dzień a tymczasem spacerowym krokiem + obiad zajęły nam może 5h