No. 751 Klasycystyczny spichlerz w Koninie
Murowany, czterokondygnacyjny spichlerz został wybudowany w stylu klasycystycznym w 1938 roku. Wraz z zamkiem, gorzelnią i budynkami gospodarczymi stanowił część założenia dworskiego rozparcelowanego po 1945 r. i zagospodarowany przez Państwowe Zakłady Zbożowe. Zniszczoną konstrukcję wewnętrzną (drewniane stropy, schody, dach) przebudowano i zastąpiono betonową. Muzeum Okręgowe przejęło budynek w styczniu 1995 r., w tym samym roku rozpoczęła się jego adaptacja na cele muzealne. Obecnie w budynku znajduje się muzealna maskotka, czyli słoń leśny, który żył na tym obszarze około 100 tys. lat temu. Zwiedzający mogą zobaczyć jeden z najbardziej kompletnych i największych w Europie szkieletów oraz model w skali 1: 1 odtwarzający prawdopodobny wygląd zwierzęcia. Na wystawach prezentowane są również kości innych wymarłych roślinożerców, takich jak mamut, nosorożec włochaty, tur czy nosorożec Merck. Przyjemnością jest również spacer po ogrodzie utrzymanym w stylu romantycznym,a kolejną atrakcją jest bezpośrednie sąsiedztwo jeziora Gosławskiego, które ze względu na swoją wyjątkowo wysoką temperaturę, również w okresie zimowym, przyciąga bardzo rzadkie gatunki ptactwa i jest przez to gratką dla ornitologów.
10.08.2024 - dostępny bez problemów
26.07.2024 - dostępny bez problemów
26.07.2024 - dostępny bez problemów
24.07.2024 - dostępny bez problemów
24.07.2024 - dostępny bez problemów
Dodać komentarz
Główne wystawy to:
Słoń leśny z odkrywki Jóźwin KWB „Konin”, Mamuty, nosorożce… Znaleziska z okolic Konina, "By czas nie zaćmił i niepamięć… Wielkopolskie górnictwo"
Tuż obok warto rzucić okiem na Skansen górniczy
Warto również spojrzeć przez płot na drugą stronę jeziora - tam "miejscowy Titanic" - elektrownia Pątnów!
Nabycie znaczka nie stanowi problemu.
Na terenie muzeum, oprócz ekspozycji w budynkach spichlerza, zamku i dworku, znajdują się mini skanseny: maszyn i urządzeń górniczych oraz etnograficzny.
Wystawy zróżnicowane tematycznie, ciekawe i okraszone zdjęciami, mapami, filmami, makietami i modelami. Nie można tu, nie wspomnieć o modelu słonia leśnego, wykonanym w rzeczywistych rozmiarach (nogi oglądamy na parterze a łeb zwierzęcia możemy zobaczyć z bliska na 1 piętrze).
Jeżeli do tego dodać sympatyczną obsługę, która potrafi zainteresować turystę zbiorami i przekazać wiele ciekawostek dotyczących danej ekspozycji, to z pewnością wyjdziemy z placówki usatysfakcjonowani.
Ja spędziłem w muzeum 4 godziny a i tak, to było mało, żeby wszystko zobaczyć.
Polecam wizytę w muzeum. W niedziele wstęp bezpłatny.