No. 114 Kaplica Czaszek - Czermna - Sanktuarium Milczenia i Zadumy
Czermna to przede wszystkim KAPLICA CZASZEK. Zbudował ją w latach 1776 – 1804 ks. proboszcz Wacław Tomaszek, Niemiec o czeskim pochodzeniu. Czasy księdza Tomaszka to okres oświecenia, w którym bardzo często kwestionowano istnienie wieczności, sądu ostatecznego, pośmiertnej odpowiedzialności za przeżyte życie i powszechne zmartwychwstanie. Czermna i okolice obfitowały i to w nadmiarze mogiłami nie tylko na cmentarzach, ale i poza cmentarzami. Był to wynik 2 wielkich pandemii cholery, 2 Wojen Śląskich (1740 – 1742), (1744 – 1745) oraz Wojny Siedmioletniej (1757 – 1762), a również Wojny Trzydziestoletniej. Groby ofiar były kopane naprędce i często płytko, nawet psy wygrzebywały ludzkie kości. Chrześcijańska wrażliwość ks. Tomaszka nie pozwoliła przechodzić nad tym obojętnie. Na subtelność i wyobraźnię proboszcza z Czermnej musiała też mocno wpłynąć pielgrzymka do Rzymu i zetknięcie się z katakumbami. To wszystko razem wzięte stanęło na progu decyzji o zbudowaniu grobowca. Tak powstała Kaplica Czaszek. Jest to kaplica barokowa. Sklepienie wnętrza kaplicy pokrywa 3 tyś. ułożonych czaszek i kości ludzkich. Dalsze 20 – 30 tyś. szczątków leży w krypcie pod kaplicą. Na ścianie głównej znajduje się niewielki ołtarz z barokowym krucyfiksem, na którym leżą ciekawsze okazy czaszek. Wśród piszczeli i czaszek znajdują się dwie drewniane rzeźby aniołów, jeden z trąbką i napisem łacińskim i czeskim „Powstańcie z martwych”, drugi z wagą i napisem łacińskim i czeskim „Pójdźcie pod sąd”. Miejsce to rzeczywiście robi wrażenie, skłania do zadumy, dlatego jest nazywane „Sanktuarium zadumy i milczenia”. Ks. Tomaszek budując tę kaplicę z jednej strony oddał hołd i szacunek zmarłym, a z drugiej zaś – wspaniałą katechezę o prawdach ostatecznych.
07.09.2024 - dostępny bez problemów
19.07.2024 - dostępny bez problemów
18.07.2024 - dostępny bez problemów
18.07.2024 - dostępny bez problemów
29.05.2024 - dostępny bez problemów
Dodać komentarz
Na szczęście znaczki nr 114 i 409 są dostępne w sklepiku z dewocjonaliami, który znajduję się tuż obok miejsca, w którym kupuje się bilety na wstęp do Kaplic Czaszek. Znaczki dostępne w cenie 12 zł/szt.
W styczniu żadnych straganów z pamiątkami przed i obok kościoła nie ma, więc tutaj nie dostaniemy ZT No.114. Kupimy go bez problemów w pobliskim magicznym miejscu - Szlak Ginących Zawodów, które również warto odwiedzić.
Dużo ciekawych informacji.
Całość robi wrażenie.
O znaczkach wtedy nie wiedziałam, więc nie wiem, czy były dostępne. Swój zamówiłam pocztą.
Obydwa znaczki dostępne na stoisku przed Kapliczką. po 7 zł.
A Kaplicę warto obejrzeć, choć "zwiedzanie" trwa ok. 10 min.