No. 377 Gród w Gieczu
Gród w Gieczu zbudowany został na półwyspie otoczonym z trzech stron wodami nieistniejącego już jeziora. Według najnowszych badań najstarsze ślady osadnictwa na tym terenie pochodzą z przełomu VIII i IX wieku. Gród w Gieczu znajdował się na przecięciu szlaków handlowych łączących Europę Zachodnią ze Wschodnią co niewątpliwie miało wpływ na rozwój tego miejsca. Niegdyś znajdował się tu jeden z potężniejszych grodów państwa wczesnopiastowskiego. Na jego terenie znajdują się relikty palatium z kaplicą z X/XI w. oraz nieeksponowane fragmenty XI-wiecznego kościoła św. Jana Chrzciciela w typie karolińskich dwuwieżowych kościołów z westwerkiem. We wsi Giecz, na terenie dawnej osady targowej, znajduje się romański kościół z przełomu XII/XIII w. pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja.
20.07.2024 - dostępny bez problemów
07.07.2024 - dostępny bez problemów
28.04.2024 - dostępny bez problemów
27.08.2023 - dostępny bez problemów
07.05.2023 - dostępny bez problemów
Dodać komentarz
Tylko ten znaczek... co właściwie na nim jest.
Z palatium są tylko fundamenty, i raczej nie pasują do bryły obiektu na znaczku. Kościół św Mikołaja? Ale skąd boczne absydy.
Znaczek 7 zł, przemiła Pani bileterka.
Znaczek jak przystało w cenie 7 zł.
Niestety, osada nieczynna w okresie zimowym, na bramie informacja "Zapraszamy od 15-04-2017 r." więc ponowny wypad do Giecza jak najbardziej prawdopodobny na wiosnę