Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1318
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1318!

No. 1050 Gmina Iłów na szlaku Wielkiej Wojny

GPS: 52.344652 20.039863

Inne

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 1050 Gmina Iłów na szlaku Wielkiej Wojny

Wielka Wojna dotarła na tereny Iłowa w październiku 1914 r., a najkrwawsze walki toczyły się w nocy z 4 na 5 grudnia 1914 r. Tyraliery niemieckich żołnierzy próbowały zdobyć Iłów niespodziewanie ostrzelani przez Rosjan z broni maszynowej. Wielokrotne próby ataku niemieckich wojsk zakończyły się fiaskiem. Narastał chaos. Rosjanie okrążyli Iłów. Niemcom kończyła się amunicja, toczyła się walka na śmierć i życie. 8 grudnia Niemcy ponownie przystąpili do ataku. 14 grudnia Rosjanie opuścili Iłów. Była to jedyna wojna, podczas której nieprzyjaciół grzebano we wspólnych mogiłach i nikt ze zwycięzców nie deptał krzyży, ani nie równał nagrobków z ziemią. Iłowski cmentarz wojenny powstał w 1917 roku. Spoczęło na nim 141 żołnierzy niemieckich oraz 13 żołnierzy rosyjskich. Na wysokości wsi Obory znajduje się kolejna nekropolia z walk grudniowych 1914 roku. Spoczęło w niej 164 żołnierzy niemieckich. Na zachód od drogi Wszeliwy-Załusków znajduje się cmentarz kryjący szczątki 503 żołnierzy armii rosyjskiej i 510 żołnierzy armii niemieckiej. Znaczek turystyczny upamiętnia wszystkie ofiary poległe na ziemi iłowskiej - żołnierzy i ofiary cywilne.


Miejsca sprzedaży:
> Kwiaciarnia Arte dei Fiori, Brzozów Stary 29 (czynna: pn- sob 8.00 - 16.00)
> Stacja paliw "TARGES" sp. z o.o. ul.Handlowa 1, Iłów

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 1050 Gmina Iłów na szlaku Wielkiej Wojny
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 1050 Gmina Iłów na szlaku Wielkiej Wojny

16.10.2024 - dostępny bez problemów
08.10.2024 - dostępny bez problemów
29.09.2024 - dostępny bez problemów
25.08.2023 - dostępny bez problemów
06.05.2023 - dostępny bez problemów





Dodać komentarz



*) pola obowiązkowe

Mirosław Maziarz
Mirosław Maziarz
ZT 1050
Znaczek dostępny na stacji benzynowej w kwiaciarni się skończyły ale ma domówić. Cena 8 zł
 
Andrzej Wacławek
Andrzej Wacławek
No. 1050
Tu niestety wszystkich miejsc związanych z tym znaczkiem nie udało się nam zobaczyć z powodu, że nie jesteśmy zbyt skoczni a i obszary zalane woda po ostatnich opadach, co nad mazowieckim przeszły skutecznie nas odstraszały. Ale udało nam się zobaczy cmentarz w Iłowie. Tam tez na uwagę zasługuje kaplica cmentarna i kościół. Znaczek zakupiony w (uprzednio zdzwonione) Kwiaciarnia Arte dei Fiori, Brzozów Stary 29 (czynna: pn- sob. 8.00 - 16.00)
Tel.725 725 985. Tu też można nabyć znaczek No. 931 (Ten już mięliśmy gdyż nie była to pierwsza wyprawa w ten rejon i pewnie nie ostatnia) cena standard 8 zł.
 
Janusz Trzeciak
Seaman
Pytać o znaczek
Na stacji paliw w Iłowie Znaczek jest dostępny, jednak należy o niego pytać ponieważ jest schowany pod ladą.
 
Tadeusz Ewertowski
kuba_777
ZT 1050
Znaczek umieszczony w widocznym miejscu. Cena standardowa - 8,00 zł. Cmentarz zadbany, do obejrzenia i chwili zadumy nie tylko dla tych którzy zwiedzają Szlak Frontu Wschodniego I WŚ
 
Tandem Gąbin
...
Znaczek dostępny także w kwiaciarni w Brzozowie razem ze znaczkiem No931. Dostęp do cmentarza we Wszeliwach-Załuskowie w porze roztopów w zasadzie jest możliwy jedynie w przypadku posiadania gumowców/kaloszy. Konieczna budowa kładki przez rów, bo obecnie trzeba nadrabiać jakieś 2x 200 metrów polami w stronę Wszeliw, by się przedostać na drugą stronę. W przypadku cmentarza w Oborach trzeba dotrzeć do końca drogi asfaltowej i skręcić w prawo w pierwszą drogę leśną już na brukowanym odcinku.
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
Iłów
Znaczek dostępny na stacji benzynowej w Iłowie. Schowany "pod ladą", trzeba pytać. Tutaj też znajduje się cmentarz wojenny przedstawiony na znaczku i najciekawszy z trzech wymienionych w opisie znaczka. Uporządkowany z dobrym dojściem i tablicą informacyjną Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej. W Iłowie warto również obejrzeć kościół i odwiedzić miejscowy cmentarz z drewnianym XIX wiecznym kościółkiem i kwaterami żołnierzy poległych w Bitwie nad Bzurą. Pozostałe dwa cmentarze znajdują się w odległości kilku kilometrów od Iłowa. Jeden z nich położony jest przy szosie Wszeliwy - Załusków. Choć największy z trzech cmentarzy wojennych - pochowano tu ponad 1000 żołnierzy niemieckich i rosyjskich, nie pozostało z niego prawie nic. Teren cmentarza zarośnięty wysokim lasem, stoi kawałek murowanego słupa, chyba część dawnego ogrodzenia. Dość trudny dostęp skrajem pola i rowu z wodą a na koniec przeprawa przez rów. Kolejny, położony w lesie na południe od wsi Obory, również trochę trudno dostępny. Nie ma żadnego oznakowania dojścia ale jest zaznaczony na mapie Googla. Teraz łatwo znaleźć ale latem, jak będą liście na drzewach i krzakach, może być problem z trafieniem. Dobrą "pomocą nawigacyjną" jest stojący tuż obok słup wysokiego napięcia.