No. 691 Dworek Sierakowskich w Sopocie
Dworek Sierakowskich należy do najstarszych zabytków budownictwa sopockiego. Historia Dworku Sierakowskich sięga 1714 roku, kiedy to znajdujący się w jego miejscu dwór letniskowy został naniesiony na najstarszy zachowany obecnie plan Sopotu. Posiadłość wielokrotnie zmieniała właścicieli by ostatecznie w roku 1797 trafić w ręce Hrabiego Kajetana Onufrego Sierakowskiego. W tym samym czasie nadano dworkowi jego obecny kształt, który nawiązuje do typowego dworu polskiego. Zadbano przy tym także o otoczenie dworu czyli niespełna hektarowy ogród. Od 1805 roku dworek funkcjonował jako letnia rezydencja Heleny Dzieduszyckiej, która była drugą żoną Sierakowskiego. Mimo częściowej dewastacji dworku w latach powojennych we wnętrzach zachowało się sporo oryginalnych elementów wyposażenia, m.in. kaflowe piece z początku XIX wieku, kilka par dwuskrzydłowych drzwi, okucia metalowe i sztukaterie oraz malowidło na suficie. W 1958 roku właścicielem dworku zostaje Państwo Polskie, a cztery lata później działka wraz z zabudową zostaje wpisana do rejestru zabytków. W1974 roku powstaje Towarzystwo Przyjaciół Sopotu, które swoją siedzibę do dnia dzisiejszego ma właśnie w Dworku Sierakowskich. Sam dworek w roku 2009 przeszedł gruntowną rewitalizację i dzisiaj pełni rolę jednego z najaktywniejszych w mieście ośrodków życia kulturalnego.
12.08.2024 - dostępny bez problemów
12.07.2024 - dostępny bez problemów
15.06.2024 - dostępny bez problemów
02.04.2024 - dostępny bez problemów
04.11.2023 - dostępny bez problemów
Dodać komentarz
Sam Dworek to ładny budynek.
Spacerując trafiliśmy na osiedle willi z których niektóre przykuwały wzrok. Inne, nowoczesne, odrzucały (moja osobista opinia).
Warto przespacerować się uliczkami Sopotu, by odkryć kilka ciekawych budynków, dworek Sierakowskich jest jednym z nich.
Znaczki dobrze wyeksponowane, cena standardowa. Obsługa ma problemy ze sprzedażą, głównie z powodu ręcznego wpisywania na listę każdego (oddzielnie) sprzedawanego przedmiotu.