No. 776 Dworek Kościuszków w Lublinie
Pierwsze zapiski o dworku pochodzą z 1720 r. W drugiej połowie XVIII w. należał do Jana Nepomucena Kościuszki, stryja Tadeusza. Istnieją wzmianki o dwóch wizytach Tadeusza u stryja. W latach 70., według niektórych podań, posadził drzewa, tworzące aleję lipową w dzisiejszym Ogrodzie Botanicznym. Podczas wizyty w latach 90. był już generałem, specjalistą od fortyfikacji. Z tego okresu zachowały się pozostałości po umocnieniu obronnym tzw. szańcu - reducie Kościuszki. Dworek był w posiadaniu różnych właścicieli. W latach dwudziestych XIX w., kiedy znaleziono w pobliżu źródła wód bogatych w żelazo, wszedł w skład zabudowań uzdrowiska, które funkcjonowało z różnym powodzeniem ponad 100 lat. Konkurencja Nałęczowa, wojny, rozparcelowanie majątku spowodowały, że miejsce zostało zaniedbane, a budynek popadał w ruinę. W latach 50. XX w. ziemie wykupił UMCS, z przeznaczeniem na Ogród Botaniczny. Obecny budynek wzniesiony na zachowanych piwnicach, jest rekonstrukcją z lat 1969 - 1972. Dzisiejsze wnętrza wypełniają zabytkowe meble oraz pamiątki związane z Marią Curie-Skłodowską, Tadeuszem Kościuszko i historią Lublina. Zabytkowy Dworek ma charakter reprezentacyjny. Odbywają się tu wydarzenia organizowane przez uczelnię, wystawy czasowe, wykłady, spotkania naukowe, kulturalne, muzyczne i inne.
14.06.2024 - dostępny bez problemów
27.08.2023 - dostępny bez problemów
08.08.2023 - dostępny bez problemów
29.07.2023 - dostępny bez problemów
24.06.2023 - dostępny bez problemów
Dodać komentarz
Obowiązuje jedno wejście z kasą biletową od ul. Willowej.”( Znaczek do nabycia w kasie Ogrodu. My dotarliśmy mimo to do Dworku gdyż w pobliżu rosną moje ulubione irysy, czyli Kosaciec bezlistny ( aphylla L.)
Ładny dworek, wkomponowany w zieleń Ogrodu.
We wnętrzach obiektu, jest aktualnie prezentowana wystawa dotycząca wybranych gatunków roślin Roztocza oraz pokonkursowa ekspozycja palm wielkanocnych.
Miejsce z klimatem, które warto odwiedzić.