No. 375 Brama Poznania ICHOT - Centrum Interpretacji Dziedzictwa
Brama Poznania jest pierwszym w Polsce centrum interpretacji dziedzictwa. Odnaleźć tu można narrację o dziejach wyspy katedralnej, grodzie z X wieku, pierwszej siedzibie dynastii Piastów, ale także, a może przede wszystkim zmaganiu człowieka z losem, siłami natury i dążeniu do lepszego życia. Brama Poznania jest częścią Ostrowa Tumskiego, miejsca, w którym kształtowała się polska państwowość. Właśnie stąd chrześcijaństwo zaczęło promieniować na ziemie polskie. W katedrze na Ostrowie Tumskim spoczywają pierwsi władcy Polski. Przez wieki rozwijały się tu poznańskie tradycje akademickie i mecenat sztuki. Ostrów Tumski wyróżnia się także niezwykle atrakcyjnym położeniem. To wyspa usytuowana między nurtami Warty i Cybiny, którą cechuje bogactwo przyrodnicze ekosystemu nadrzecznego. Idea i misja Bramy Poznania znajduje swe źródło w rozważaniach Freemana Tildena i jego teorii interpretacji przeszłości w oparciu o dawne obiekty i nowe technologie.
16.08.2024 - dostępny bez problemów
27.07.2024 - dostępny bez problemów
12.07.2024 - dostępny bez problemów
29.06.2024 - dostępny bez problemów
02.05.2024 - dostępny bez problemów
Dodać komentarz
Można płacić kartą.
Sam wygląd placówki jest rzeczywiście kontrowersyjny i muszę przyznać, że mnie osobiście się nie podoba.
Wnętrze jednak prezentuje się dość ciekawie. Wszystko jest multimedialne. Chodzi się po kilku salach i trzeba pokonać trochę schodów.
Polazczone jest szklaną kładką że Śluzą Katedralną, w której mieści się darmowa wystawa o pierwszych Kobietach naukowcach, które ukończyły studia wyższe. Polecam.
Kto chce przypomnieć sobie lekcje historii o powstaniu państwa polskiego w nowoczesnym multimedialnym wydaniu, gdzie przewodnik jest w twoim uchu, warto odwiedzoć.
Historia miasta oddziałująca na wszystkie zmysły.
Polecam wspólny bilet na Ostrów Tumski (Brama ICHOT, Muzeum Archidjecezjalne i Rezerwat Archeologiczny - muzeum i rezerwat na razie jakoś bez znaczka) i poznacie historię miasta dosłownie gruntownie.
I znowu rysunek na ZT nie oddaje idei tego wspaniałego miejsca.
Przychylam się do opinii Grzegorza, że betonowy klocek, trochę szpeci krajobraz, ale mimo wszystko warto tu zawitać. I koniecznie zwiedzić cały Ostrów Tumski, polecam!
Przyznam, iż wyszedłem z Bramy tylko ze znaczkiem (nie zwiedzając, gdyż po zwiedzaniu muzeów na terenie Poznania nie starczyło juz czasu na Bramę) udając się na IV wielkopolskie spotkanie kolekcjonerów ZT do restauracji Hyćka, (dla nie znających naszej gwary poznańskiej hyćka to czarny bez) na którym okazało się, iż jest tam dodatkowo dostępny znaczek okolicznościowy No.40028 Jubileusz 1050. rocznicy Chrztu Polski.
Wybierając się następnym razem w okolice Poznania obiecuję nadrobić zaległości i zwiedzić bramę wraz z rodzinką.
Cztery sale przeprowadzą Was przez historię kolebki państwa polskiego, jaką jest Ostrów Tumski. Dwie godziny zwiedzania i jednocześnie zabawy zapewnione! Więcej informacji nie zdradzamy, bo to miejsce obowiązkowe na mapie każdego kolekcjonera. Grzechem byłoby wyjść z Bramy Poznania tylko ze znaczkiem, bez zwiedzania.
Znaczek do dostania w stoisku z pamiątkami w głównym holu w cenie 7 złotych. Widoczny na pierwszy rzut oka, przy kasie dostępne znaczkowe ulotki i zakładki.
Wg uzyskanych informacji od premiery sprzedano ich już ok. 20 sztuk, co uznajemy za bardzo dobry wynik. Niestety do tej pory nikt nie zamieścił komentarza, ani nie zaznaczył dostępności. Być może byli to "nowi" kolekcjonerzy. ;-) Niemniej, mobilizujemy Was do działania, gdyż ICHOT uważnie śledzi swój profil!