No. 273 Brama i kościół pobernardyński w Gołańczy
Zbudowany ok. 1500 r. w stylu gotyckim jako kościół jednonawowy, z chórem od strony wschodniej. Przebudowywany od ok. 1652 r. przez Jana Wojciecha Smoguleckiego. Z powodu najazdu Szwedów na Gołańcz, odbudowę przerwano. Wznowiono ją w latach 1695 – 1700 przez Marcina Smoguleckiego, który sprowadził tu Franciszkanów. W 1739 r. w czasie pożaru spaliła się wieża i piętro klasztoru. Ówczesna właścicielka Gołańczy Marianna Malechowska odbudowała wieżę i jednocześnie od strony południowej dobudowała kaplicę Matki Boskiej. W roku 1752 Piotr Raczyński z Białośliwia dobudował drugą kaplicę od strony północnej i tym samym kościół zyskał kształt krzyża. Wyposażenie kościoła i cały detal architektoniczny było barokowe. Teren kościoła i klasztoru okolony był murem z barokową bramą wjazdową, która zachowała się do dnia dzisiejszego. W 1825 r. Niemcy zamknęli klasztor, a w 1830 r. kościół został przekazany gminie ewangelickiej, w której posiadaniu był do 1945 roku. W podziemiach kościoła pochowana została m.in. pierwsza żona autora słów naszego hymnu narodowego Józefa Wybickiego - Kunegunda Drwęska. W kościele warto zobaczyć barokowy ołtarz główny, ambonę z początku XVIII wieku, a także kamienną płytę nagrobną z 1752 r. z inicjałami Piotra Raczyńskiego i Herbem Nałęczów.
17.08.2024 - zamknięte (nie można sprawdzić dostępności)
24.11.2023 - dostępny bez problemów
09.06.2023 - dostępny bez problemów
22.06.2022 - dostępny bez problemów
18.01.2022 - dostępny bez problemów
Dodać komentarz
Pomijając zdobycie znaczka i niewątpliwy urok miejscowości, dawno już nie spotkałem tak życzliwych i pro turystycznie nastawionych ludzi, jak w Gołanieckim Ośrodku Kultury.
Pieczątka, znaczki, foldery, wskazanie miejsc, do których można się udać i wymiana turystycznych nie tylko znaczkowych doświadczeń.
A przede wszystkim uśmiechy na twarzach ludzi, przy których poczułem się jak dawno oczekiwany i miły gość.
Dzięki za to i forza Gołańcz :-) :-) :-)
W GOK-u otrzymaliśmy również ulotki o ciekawych miejscach w mieście i gminie oraz okolicznościowe pieczątki.