Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1318
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1318!

No. 1147 Brama Gwarków w Zbrosławicach

GPS: 50.429529 18.782252

Podziemne trasy turystyczne

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 1147 Brama Gwarków w Zbrosławicach

Na skraju Repeckiego Parku, w zalesionej dolinie Dramy na terenie gminy Zbrosławice znajdują się wrota do podziemnego świata. Portal Wylotu Głębokiej Sztolni Fryderyk znany jest pod potoczną nazwą Brama Gwarków. Budowla powstała w 1834 r. z bloków piaskowca. Nadano jej kształt neoklasycznego portalu. Ostrołukowe pole nad bramą, czyli tzw. tympanon wypełniono napisem z nazwą TIEFE FRIEDRICH STOLLN. Niżej wykuto datę rozpoczęcia budowy – 1821, zaś w spojeniu łuku otworu portalu skrzyżowane trzonkami perlik i żelazko. Od wyglądu ważniejsza jest jednak funkcja. Pracujące w pruskich podziemiach pierwsze maszyny parowe nie nadążały z odwadnianiem. Postanowiono więc wydrążyć podziemny system. To właśnie w tym miejscu wody sztolniowe opuszczają podziemia i poprzez tzw. roznos (sztuczne koryto) wpływają kilkaset metrów dalej do rzeki Dramy. W 2017 r. obiekt wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Odrestaurowana w 2020 r. brama jest także metą wędrówki czerwonym szlakiem.


Miejsca sprzedaży:
> Sztolnia Czarnego Pstrąga, Tarnowskie Góry
> Siedziba Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej ul. Gliwicka 2
> Punkt z pamiątkami na terenie kopalni (sezonowo)


09.11.2024 - dostępny bez problemów
03.10.2024 - dostępny bez problemów
18.02.2024 - dostępny bez problemów
02.11.2023 - dostępny bez problemów
22.08.2023 - dostępny bez problemów





Dodać komentarz



*) pola obowiązkowe

Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
Sztolnia
Znaczek kupiony w sklepiku w kopalni. Do wylotu sztolni można dojść z parku w Reptach czerwonym szlakiem. Fajna trasa, początkowo przez ładny park, później skrajem pola i doliny rzeczki. Na miejscu trochę zawód bo trwa jakiś remont - rozkopana ziemia, koparki, błoto. Wypływająca ze sztolni woda jest mega zimna, podobno w letnie upały również. Komu nie chce się wracać tą samą drogą można przejść drogą z płyt do szosy i wrócić do miasta autobusem.
 
Agata
Brama Gwarków
Dojście do Bramy Gwarków wiedzie czerwonym szlakiem (odnowionym), rozpoczynającym się niedaleko szybu Ewa. Szlak prowadzi przyjemną ścieżką przez repecki park oraz skrajem pól (po drodze ruiny szybu Adam) bezpośrednio do Bramy Gwarków. Przy obiekcie tablica informacyjna i ławeczka. Długość szlaku ok. 3 km w jedną stronę, powrót tą samą drogą.
 
Krzysztof Ulka
krist58
No. 1147 Brama Gwarków w Zbrosławicach
Ja swój znaczek zakupiłem w Siedzibie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.Znaczki, pieczątki i inne gadżety dostępne dla każdego. Aby zaparkować, trzeba uzbroić się w cierpliwość i parę razy okrążyć centrum. Gorzej jednak, jak ktoś chce dojść do bramy gwarków. Przysłowiowy koniec języka za przewodnika. Brama odnowiona, jednak by dość do niej trzeba ominąć szlaban i zignorować zakaz przejście przez teren prywatny.
 
Edward Kaczmarczyk
Gosia,Edek,Klaudia Kędzierzyn-Koźle
No. 1147 Brama Gwarków w Zbrosławicach
Znaczek zakupiony w Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach a sam znaczkowy obiekt odwiedzony. Dojście czerwonym szlakiem od Sztolni Czarnego Pstrąga ale jest też skrót. Na mapie, po lewej stronie od ulicy Pyskowickiej jest krótka ścieżka prowadząca prosto do Bramy Gwarków.
 
Janusz z TG
1147
Znaczek dostępny w SMZT przy ul. Gliwickiej 2 w kiosku z pamiątkami. Ponoć także w Zabytkowej Kopalni Srebra, ale tego osobiście nie sprawdziłem. Cena 8zł. Na razie nie był wyeksponowany obok trzech pozostałych tarnogórskich, ale jest jeszcze ciepły, i pewnie wkrótce do nich dołączy.