No. 346 Baszta Dorotka i Mury Miejskie w Kaliszu
Z basztą "Dorotka" związana jest legenda. Głosi ona, że starosta zamku kaliskiego miał piękną córkę, Dorotkę, która zakochała się z wzajemnością w Marcinku, ubogim szewczyku. Para ośmieliła się sprzeciwić woli ojca dziewczyny co zakończyło się dla niej samej tragicznie. Wściekły ojciec kazał zamurować córkę żywcem w jednej z baszt obronnych, które mieściły się na tyłach kolegiaty. Wzniesiona została w XIV w. Pierwotnie o kształcie prostokątnym, w XVI w. przebudowana na okrągłą. Dwukondygnacyjna budowla miała znaczenie obronne. Później wykorzystywano ją jako więzienie dla kobiet. Nazywano je tam "dorotkami" i stąd wzięła się obecna nazwa. Oprócz zachowanej baszty "Dorotka" Kalisz posiada jeszcze fragmenty murów miejskich zbudowanych za panowania Kazimierza Wielkiego. Kształt układu murów ustalała Prosna. Łączna ich długość wynosiła 1600 m, wysokość wahała się między 6-9 m, grubość 1-1,50 m. Mury zakończone były blankowanym krenelażem ze strzelnicami.
29.08.2024 - dostępny bez problemów
08.06.2024 - dostępny bez problemów
03.05.2024 - dostępny bez problemów
23.02.2024 - zamknięte (nie można sprawdzić dostępności)
17.06.2022 - znaczek niedostępny
Dodać komentarz
Bardzo przyjemna kumulacja obiektów znaczkowych: baszta "Dorotka", za nią Synagoga, naprzeciw Synagogi Pałac Gubernatorski. Kawałek dalej Centrum rysunku i budynek dawnego Korpusu Kadetów.
I rzut beretem na deptak.
Na moją uwagę, odpowiedź : Mógł Pan dzwonić. Co by to zmieniło? Przecież znaczka nie ma co najmniej od tygodnia.
galeria ZT jak dobrze policzyliśmy około 300 ZT zazdroszczę .
Pani bardzo miła i nie zmęczona pracą w niedzielę . POLECAM .
Kalisz ma wiele pięknych zakątków, szczególnie urzekł nas Park Miejski oraz zagospodarowanie nadbrzeży. Mamy nadzieję, iż kolejne miejsca dołączą do idei. Niestety, centrum miasta jest doszczętnie zastawione zaparkowanymi samochodami - totalny chaos.
Polecamy odwiedziny.