W piątek, 15 kwietnia mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w gminnym rozpoczęciu sezonu turystycznego 2016 w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu. Piątkowy dzień był przeznaczony na konferencję inaugurującą wprowadzenie czterech Znaczków Turystycznych dotyczących: Muzeum Afrykanistycznego, Kolekcji Minerałów i Skamieniałości, Rezerwatu Pazurek oraz Zamku Rabsztyn. Wśród przybyłych gości byli przedstawiciele szkół, stowarzyszeń, przewodnicy oraz turyści i mieszkańcy gminy Olkusz i okolic.
Uroczystości zaplanowano na godz. 11:00 i zgodnie z planem tak też się rozpoczęły. Po krótkim słowie wstępnym gospodarza, głos zabrał koordynator ZT w Polsce Zbigniew Romankiewicz, przedstawiając ideę, rolę oraz wartości jakie przedstawiają Znaczki Turystyczne. Niestety czas 30 min jaki mieliśmy na prezentację szybko minął, a przecież o ZT można by jeszcze mówić nie jedno 30 min. Po tym czasie nastąpił uroczysty moment, a mianowicie przekazanie przez Zbigniewa Romankiewicza czterech wprowadzanych olkuskich znaczków Burmistrzowi Olkusza Romanowi Piaśnikowi. Pan Burmistrz natomiast przekazał je do rąk osób odpowiedzialnych za prezentowane obiekty. Znaczek dotyczący Rezerwatu Pazurek przedstawicielowi Nadleśnictwa Olkusz, a pozostałe trzy ZT przedstawicielowi Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu jako organów odpowiedzialnych za promocję tych miejsc. Wraz z przekazywanymi znaczkami rozdano specjalne certyfikaty wydane na okoliczność wprowadzenia znaczków potwierdzone własnoręcznym podpisem koordynatora ZT.
Po tej uroczystej chwili głos zabrał Burmistrz miasta Olkusz oraz przedstawiciele Biura Informacji Publicznej opowiadając o atrakcjach turystycznych gminy Olkusz oraz o akcjach promocyjnych jakie odbędą się w najbliższych tygodniach na ziemi olkuskiej.
Pierwszą część zakończył 10 minutowy serwis kawowy, po którym czekała nas niespodzianka. Mieliśmy przyjemność zwiedzić Kolekcję Minerałów i Skamieniałości , jaka powstała dzięki pasji darczyńców, a o której bardzo ciekawie opowiadali jedni z nich: J. Dziąbek i R. Wnuk. Są to zbiory pochodzące z terenów olkuskich kopalń - rudy cynku i ołowiu, minerały, a także skamieniałości Jury Krakowsko - Częstochowskiej.
Następnym obiektem zwiedzania było Muzeum Afrykanistyczne im. dr. Bogdana Szczygła. Kilka pomieszczeń z przedmiotami pochodzącymi wprost z afrykańskich domów przybliżają codzienność plemion Afryki. Różnorodność masek, instrumentów muzycznych, strojów, rzeźb i przedmiotów codziennego użytku wprowadza w klimat Czarnego Lądu.
Pozostając dalej w tematyce afrykańskiej obejrzeliśmy także Kolekcję Sztuki i Malarstwa im. prof. dr hab. Anny i pilota Leona Kubackich. Naszym przewodnikiem po tych niezwykle ciekawych i budzących zachwyt miejscach była osoba oddająca klimat tematyki miejsca poprzez niesamowitą wiedzę i sposób jej przekazania. Pani Agnieszko - dziękujemy!!!
Chcielibyśmy serdecznie podziękować za udział w tak ważnym wydarzeniu dla Olkusza. Cieszymy się z dołączenia do idei unikatowych atrakcji turystycznych w tak malowniczym zakątku Jury Krakowsko - Częstochowskiej. Mamy nadzieję, że dzięki wprowadzonym Znaczkom Turystycznym Olkusz zapadnie w świadomości nie tylko polskim turystom.