Prawie siedemnaście miesięcy minęło od jubileuszowego Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów ZT w Krakowie, które miało miejsce w maju 2022 r. Minione od spotkania miesiące dla wielu były czasem intensywnego zwiedzania, ale też oczekiwania na kolejną sposobność do spotkania się w gronie kolekcjonerów. Możliwość ta nadeszła wraz z początkiem października, kiedy to w Nysie, w dniach 5-8.10.2023, odbyło się 11. Ogólnopolskie Spotkanie Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych.
Od 2012 roku każdej jesieni (pomijając okres pandemii i rok 2022, kiedy spotkanie odbyło się w maju), spotykaliśmy się w turystycznym gronie, aby wspólnie zakończyć sezon turystyczny, wymienić turystyczne doświadczenia czy wspomnienia i zwiedzić turystyczne atrakcje danego regionu. Opolszczyznę odwiedziliśmy wprawdzie w 2015 roku, kiedy spotkaliśmy się w Głuchołazach, ale region ten jest tak bogaty w turystyczne atrakcje, że po 8 latach postanowiliśmy tu wrócić.
Jak zwykle pierwsi uczestnicy spotkania pojawili się w Nysie w czwartkowe popołudnie. Wieczór upłynął na wspólnych rozmowach i odpoczynku. W piątek z samego rana ruszyliśmy na poznawanie miasta. Po zbiórce w śródmieściu, przy Bazylice św. Jakuba i św. Agnieszki, jedna grupa ruszyła na zwiedzanie tego kościoła, a dwie kolejne skupiły się na zwiedzaniu pobliskiego Muzeum Powiatowego w Nysie. Następnie turystycznym szlakiem dotarliśmy pod Dom Wagi Miejskiej, skąd udaliśmy się jeszcze w okolice Pięknej Studni, fontanny Trytona i do kościoła świętych Apostołów Piotra i Pawła. Po krótkiej przerwie obiadowej przemieściliśmy się jeszcze w okolice Wieży Bramy Ziębickiej, a turystyczne zwiedzanie Nysy zakończyliśmy w Bastionie św. Jadwigi. Dalszą część dnia każdy spędził indywidualnie, zwiedzając miasto, a po ok. 3 godzinach wszyscy spotkali się na wspólnej kolacji w Domu Misyjnym Dobrego Pasterza, prowadzonym przez księży werbistów, w którym znajdowała się nasza baza noclegowa i miejsce wieczornych obrad.
Sobotni poranek tym razem pozostawiliśmy do dyspozycji turystom, którzy korzystając z tej możliwości, postanowili zwiedzić okolice Nysy. W południe, ze sporą grupą osób, spotkaliśmy się na plaży w Skorochowie, gdzie podczas rejsu statkiem „Gracja” mieliśmy okazję podziwiać panoramę okolic z niezwykle uroczym widokiem na Góry Opawskie i Góry Złote. Pogoda mimo początkowych złych prognoz dopisała, a wszyscy uczestnicy rejsu nie żałowali tego punktu programu. Resztę dnia każdy spędziłna realizacji swoich planów turystycznych. Jedni udali się do Głuchołaz, inni odwiedzili Otmuchów, Prudnik, Paczków, a nawet Złoty Stok. Jeszcze inni turyści odkrywali mniej znane atrakcje Grodkowa, Kopic i wielu innych.
Wszyscy natomiast o godzinie 18.00 pojawili się w sali Diecezjalnego Domu Formacyjnego, gdzie miała miejsce uroczysta kolacja, połączona z tradycyjną oficjalną częścią spotkania. Zanim jednak to nastąpiło, wszyscy na moment wyszli z budynku, gdzie na schodach wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcie z wszystkimi uczestnikami spotkania.
Oficjalną część spotkania rozpoczął Zbyszek, którego w tym roku nie zabrakło wśród nas. Podczas krótkiej prezentacji omówione zostały tematy, jakimi zajmowaliśmy się od czasu poprzedniego spotkania m.in. statystyki dotyczące wdrożonych znaczków turystycznych, okolicznościowych i specjalnych. Jako że tym razem w gronie uczestników mieliśmy okazję gościć dwójkę lektorów, część czasu poświęciliśmy projektowi Audiobedeker. Następnie głos zabrał twórca znaczkowej idei David Holub, który podziękował polskim turystom za zaangażowanie w szerzenie znaczkowego ruchu turystycznego, pokrótce opowiedział o tym, jak w ostatnim czasie rozwinęło się centrum turystyczne działające przy Centrali ZT w Rýmařovie i zdradził nieco planów na przyszłość. Jednym z punktów tej części spotkania było udekorowanie zdobywców brązowych i srebrnych odznak kolekcjonerów, zwieńczone okolicznościową sesją fotograficzną. Dalsze rozmowy umilały jak zwykle wspaniałe słodycze, przywiezione przez Štěpánkę Holubovą.
W tym miejscu warto także podkreślić, że tradycją corocznych spotkań kolekcjonerów jest wydanie znaczka okolicznościowego, poświęconego spotkaniu, a ofiarowanego kolekcjonerom przez przedstawicieli czeskiej centrali ZT. Również w tym roku taki znaczek powstał, a towarzyszyła mu jak zwykle okolicznościowa pieczęć pamiątkowa. Natomiast dzień wcześniej swoją premierę miały trzy znaczki turystyczne, promujące miejsca w Nysie iGłębinowie, które podczas weekendowego zwiedzania mieliśmy okazję poznać.
Wartym odnotowania jest również fakt, że wśród licznie przybyłych uczestników spotkania, jak zawsze, nie zabrakło dobrze wszystkim znanych kolekcjonerów z Czech. Na krótko pojawili się także przedstawiciele znaczkowego ruchu z Węgier. Wśród kolekcjonerów przybyłych z Polski gościliśmy przedstawicieli większości województw, głównie ze środkowej, południowej i zachodniej części kraju, choć nie brakowało także osób z Gdańska czy Warszawy.
Sobotnia część oficjalna spotkania trwała do późnych godzin nocnych, albowiem po kolacji przemieściliśmy się do Domu Misyjnego Dobrego Pasterza, gdzie kontynuowaliśmy rozmowy. Niedzielny poranek przywitał nas zmianą pogody, która przypomniała wszystkim o jesieni. Wspólne śniadanie było ostatnim momentem na rozmowy, a tuż po nim uczestnicy spotkania ruszyli do swoich miejsc zamieszkania, przeważnie odwiedzając po drodze kolejne atrakcje turystyczne na znaczkowym szlaku.
Czas Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów ZT dobiegł końca. Był to czas wspólnych rozmów, zwiedzania, obrad i radości, że po ponad roku mogliśmy się spotkać w gronie ludzi o podobnych pasjach. Mimo iż wielu z nas zna się już od kilku lat i czuje się ze sobą dobrze, to tym razem swoją obecnością zaszczycili nas także nowi kolekcjonerzy, którzy zostali ciepło przyjęci przez starszych stażem znaczkomaniaków. Mamy nadzieję, że osoby te będą miło wspominać wspólnie spędzony czas i w jeszcze większym gronie spotkają się z nami już za rok.
My zaś za te kilka dni i niesamowitą atmosferę dziękujemy wszystkim uczestnikom, ale i przewodnikom. Już myślimy nad przyszłorocznym spotkaniem, podczas którego obchodzić będziemy 20-lecie ZT w Polsce i spotykamy się w dniach 3-6.10.2024 r. gdzieś w Polsce.
Zespół Znaczków Turystycznych Polska
Klikając w poniższy obrazek dostaniesz się do galerii zdjęć ze spotkania