Na to spotkanie wielu znaczkowych kolekcjonerów czekało cały rok. I w końcu nadszedł październik i długo wyczekiwany moment, w którym to rozpocznie się największe święto kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Tym razem miejscem naszego spotkania była Stacja Turystyczna Jurajska w Domaniewicach (woj. małopolskie). Pierwsi uczestnicy III Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych pojawili się w Domaniewicach już w piątek 10 października. Wieczór upłynął zatem wszystkim na dyskusjach o znaczkach i wielu innych tematach związanych ze ZT.
Oficjalna część spotkania rozpoczęła się jednak w sobotę 11 października tuż po wspólnym śniadaniu. Spotkanie rozpoczął Zbigniew Romankiewicz – przedstawiciel polskiej centrali Znaczków Turystycznych, który przywitał wszystkich przybyłych gości i oficjalnie zainaugurował spotkanie. Po krótkim wstępie, pokrótce przedstawiono sukcesy minionego roku, a było ich całkiem sporo. Wydano 63 nowe Znaczki Turystyczne, a oprócz nich także 12 Znaczków Kolekcjonera, 5 Znaczków Okolicznościowych, Znaczek Noworoczny i kompas. Ponadto udało się wznowić znaczek w trzech miejscach. Licząc zatem te wszystkie wydawnictwa od ostatniego spotkania wydano 85 znaczków różnego typu. Niewątpliwym sukcesem minionego roku była także coraz częstsza obecność Znaczków Turystycznych w mediach oraz na różnego typu spotkaniach inaugurujących powstanie nowych znaczków. Ponadto przypomniano także odbywające się w sezonie zimowo-wiosennym regionalne spotkania kolekcjonerów, które jak wiemy nie zawsze odbyły się w planowanym terminie. Pierwszą część spotkania zakończono przedstawieniem pomysłów, dzięki którym kolekcjonerzy sami promują ideę znaczkową (kartki pocztowe, znaczki pocztowe różnego typu, a także kalendarze i kalendarzyki).
Kolejna część spotkania przebiegała pod znakiem planów na przyszłość. Poznaliśmy najnowsze plany wydawnicze, a o przyszłości Znaczków Turystycznych w Europie opowiedział gość specjalny spotkania – David Holub pomysłodawca idei ZT z Czech. Po krótkiej przerwie na kawę z czeskimi kołaczkami, będącymi poczęstunkiem Davida Holuba dla kolekcjonerów, zakończonej wspólnym zdjęciem pamiątkowym kontynuowano obrady, w tej części niewątpliwie zdominowane przez wykład kolekcjonera z Czech – Jarda Fredo, który przedstawił „Statystykę Znaczka Turystycznego”. Podając takie dane jak waga znaczka, jego objętość, ilość wszystkich wyprodukowanych znaczków, a nawet ilość alkoholu jaką jest w stanie wchłonąć jeden znaczek, Jarda w zabawny sposób pomógł wszystkim poznać rozmiar „znaczkowego szaleństwa”. Część przedpołudniową spotkania zakończył ponownie Zbigniew Romankiewicz przedstawiając specjalnie wydany Znaczek Okolicznościowy i pieczątkę wraz z okolicznościowymi kartami pocztowymi autorstwa kol. Leszka Zabdyra i naklejką zrobioną przez Jardę Fredo.
Nadszedł czas na obiad, ale wcześniej kilka słów na temat planowanej na tym spotkaniu wycieczki. Jako, że Znaczek Turystyczny dostępny w miejscu spotkania dotyczył niedalekiej Doliny Wodącej, tam też odbyła się pierwsza część wycieczki. Z parkingu u wlotu Doliny w Domaniewicach - Czarnym Lesie przeszliśmy ok. 2 km niebieskim szlakiem, przyjemną leśną drogą do pierwszego ze skalnych ostańców Skały Biśnik znanej z Jaskini o tej samej nazwie, w której odkryto najstarsze ślady człowieka. Atrakcją tego miejsca dla uczestników było wejście na szczyt skały skąd rozpościerał się widok na Dolinę i Skały Zegarowe - cel wycieczki. Spod Skał na Biśniku wyruszyliśmy w dalszą drogę dnem Doliny w kierunku przysiółka Podlesie, aby po ostatnim 0,5 km odcinku drogi dotrzeć do bohatera Znaczka Turystycznego - Skał Zegarowych. W nich to znajduje się znana z legendy Jaskinia Zegar. Zwiedzanie skał rozpoczęliśmy od podejścia do tejże jaskini, następnie idąc szlakiem zielonym dotarliśmy do Jaskini Jasnej, po przejściu której szlak wyprowadził nas na szczyt Skał Zegarowych z pięknym widokiem na Dolinę Wodącej i ruiny zamku w Smoleniu. Chcąc zdążyć przed zachodem słońca pojechaliśmy na Wzgórze Dąbrówka w Chechle będącym punktem widokowym na północną część Pustyni Błędowskiej. Jest to niewątpliwie unikat w skali Europy, ogromne połacie piachu tworzą niezapomniane wrażenia. Ciekawostką jest, że Pustynia Błędowska była miejscem kręcenia scen z filmu „Faraon”. Oczywiście wspólna „pustynna” fotka także miała miejsca po czym powróciliśmy do miejsca spotkania na uroczystą kolację. Po kolacji do późnych godzin nocnych miały miejsce niekończące się rozmowy polsko-czeskie na temat Znaczków Turystycznych i nie tylko…. Była również okazja do świętowania historycznego zwycięstwa reprezentacji Polski w piłce nożnej nad reprezentacją Niemiec w meczu eliminacyjnym do mistrzostw Europy. A wszystko to przy beczce dobrego, czeskiego piwa, którą otrzymaliśmy jako sponsorski dar od browaru Holba z Hanušovic
Część z uczestników zakończyła pobyt w niedzielne przedpołudnie udając się na kolejne „znaczkowe” łowy w drodze powrotnej do domu. Zadowolenie kolekcjonerów jest zawsze naszą radością i tu również widząc uśmiech, radość, zabawę, a przede wszystkim rodzinną atmosferę. Wiemy, że każdy z uczestników będzie z niecierpliwością oczekiwał kolejnego spotkania, które odbędzie się tradycyjnie w drugi weekend października (10.10.2015 r.) Już teraz cieszymy się z ponownego spotkania.
W III Ogólnopolskim Spotkaniu Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych udział wzięło 77 turystów, kolekcjonerów Znaczków Turystycznych.W grupie tej z wiadomych względów dominowali Polacy, ale swoją obecnością spotkanie zaszczyciło także 8 osób z Czech /David z małżonką, pięciu czołowych czeskich kolekcjonerów i Jiří - barman spotkania/. Z tego miejsca chcielibyśmy również serdecznie podziękować p. Karolowi i całej obsłudze Stacji Turystycznej Jurajska w Domaniewicach za przygotowanie spotkania, wspaniały pobyt i oczywiście wspaniałą atmosferę. Dziękujemy także wszystkim przybyłym gościom, że znaleźli czas by spotkać się i wspólnie spędzić weekend. A na końcu chcieliśmy podziękować centrali Znaczków Turystycznych Polska oraz tym kolekcjonerom, którzy pomagali w zorganizowaniu tego spotkania, za rodzinny, przyjazny i ciepły klimat całego spotkania. Były to niezapomniane wrażenia które pokazują, że w dzisiejszym zabieganym świecie można znaleźć przyjazne dusze i wspólne tematy do miłych rozmów. DZIĘKUJEMY !!!
Uczestnicy spotkania w Domaniewicach
Krótka relacja foto ze spotkania (więcej zdjęć wkrótce)