W ostatnim czasie coraz częściej otrzymujemy od kolekcjonerów e-maile i telefony z informacjami o braku znaczka w jakimś miejscu. Niestety, coraz częściej są to swojego rodzaju zarzuty pod naszym adresem, choć nie zawsze za brak znaczka czy to, że kolekcjoner go nie zdobył, my odpowiadamy. Faktem natomiast jest, że każde zgłoszenie jest analizowane i sprawdzane (szczególnie te napływające pod postacią komentarzy i odkliknięć dostępności). Po miesiącu od wprowadzenia nowej strony i przeanalizowaniu prawie 1500 zgłoszeń stwierdziliśmy jednak, że bardzo duże grono turystów nie wie, gdzie szukać informacji o dostępności znaczków, a już w ogóle zdziwiliśmy się, gdy ktoś powoływał się na dane z "Mapy Znaczków Turystycznych z 2014 roku".
Drodzy turyści i kolekcjonerzy znaczków. W tym artykule pragniemy nieco przybliżyć Wam budowę nowej strony internetowej, która była, jest i będzie najbardziej aktualnym źródłem informacji o Znaczkach Turystycznych. Napiszemy także o narzędziach pomocniczych, ale póki co ze względu na złożone procesy aktualizacji nie są aktualizowane z dużą częstotliwością, więc nie można ich uznać za aktualne źródło informacji o znaczkach.
W momencie wejścia do obiegu nowego znaczka, informacja o nim pojawia się na stronie głównej serwisu. Jest to jednak informacja skrócona, zwykle w postaci krótkiego wprowadzenia, a często także opisu znaczka. Takie premierowe info zawsze zawiera link z tytułem znaczka, po kliknięciu w który od razu mamy możliwość przejścia do tzw. "karty znaczka", czyli miejsca, w którym znajdziemy opis danego krążka. Do karty tej można dojść także poprzez kliknięcie zakładki "ZNACZKOWE MIEJSCA TURYSTYCZNE" widocznej w górnym menu strony. Tam wystarczy poprzez sortowanie lub wyszukiwanie odnaleźć interesujący nas znaczek, a później klikając na nazwę konkretnego znaczka mamy możliwość przeglądania informacji z nim związanych. Nierzadko "karta znaczka" jest wręcz kopalnią wiedzy na temat jego dostępności, ceny, a nawet swojego rodzaju recenzją miejsca.
Jeśli już otworzyliśmy jakąkolwiek "kartę znaczka", tuż pod nazwą znaczka, z prawej strony znajdziemy pozycję GPS, wskazującą umieszczenie znaczka. Najczęściej pokrywa się on z daną atrakcją, ale nie zawsze (niekiedy przesunięcia są celowe). Poniżej współrzędnych znajduje się kategoria jakiej przyporządkowano znaczek, a jeszcze niżej odnośniki do stron internetowych dotyczących danego znaczka/miejsca. Centralną część karty zajmuje opis miejsca, a tuż pod nim nieco mniejszą czcionką określone jest "Miejsce sprzedaży". I okazuje się, że spora grupa kolekcjonerów w ogóle o tej pozycji nie wie, w każdym razie nie sprawdza miejsca sprzedaży przed wyruszeniem w teren – dlatego też zaznaczyliśmy to miejsce na poniższej grafice, żeby każdemu zapadło w pamięci i by wiedzieć, gdzie szukać ważnych informacji.
Tuż poniżej galerii zdjęć jest "plusik" umożliwiający wirtualne dodanie znaczka do naszej kolekcji, a poniżej niego "wykaz dostępności" i formularz umożliwiający dodanie informacji czy podczas naszej wizyty w miejscu znaczek był dostępny czy też nie. Tutaj warto zatrzymać się dłużej, bo okazuje się, że nie czytając strony, turysta dociera do miejsca, wbiega do punktu Informacji Turystycznej chcąc kupić znaczek po czym dowiaduje się, że tam go nie ma i niemal automatycznie na stronie odklikuje "znaczek niedostępny". A wystarczy zerknąć do sekcji "Miejsce sprzedaży" by zorientować się, że znaczek dostępny jest w muzeum, a nie w punkcie IT. Podobnie rzecz się ma z wpisami "zamknięte (nie można sprawdzić dostępności)". Tak...., informujemy wszem i wobec, że muzea i inne atrakcje bywają zamknięte, co gorsza, na naszych stronach tylko w nielicznych przypadkach publikujemy dane dotyczące godzin udostępniania obiektów (zbyt często się one zmieniają, a my nie mamy możliwości by stale to kontrolować). Ale jeśli przed wyjazdem turysta nie sprawdzi na stronach internetowych obiektu w jakich godzinach jest on otwarty, to wówczas pozostaje tylko taki wpis i bynajmniej nie jest to nasza zła wola czy wina, że ktoś trafił w dane miejsce już po jego zamknięciu.
Na tym jednak nie koniec opisu "karty znaczka". Pod wykazem dostępności znajduje się mapa z zaznaczoną lokalizacją naszego znaczka, a jeszcze niżej pole formularza, w którym możemy wpisać kilka słów opisujących nasze wrażenia w tym miejscu. Warto niekiedy rzucić okiem na kilka ostatnich komentarzy, by zorientować się w aktualnej sytuacji dotyczącej tego znaczka. A jeśli komentarza w tym miejscu brak lub jest on stary to nie jest to nasza wina – my Was zawsze gorąco zachęcamy do wpisywania komentarzy, nawet jeśli w danym miejscu nic się nie zmieniło, a szczególnie jeśli coś się zmieniło i może to innym pomóc zorientować się w sytuacji.
I można by tu skończyć, ale to nie koniec. Faktem jest, że strona internetowa jest podstawową formą informacji o znaczkach. To ona aktualizowana jest w pierwszej kolejności (w ostatnim miesiącu kilkadziesiąt razy), a dopiero po niej kolejne źródła, jak mobilna aplikacja na telefony czy wszelkiego rodzaju wykazy dostępne na stronie. I o ile aplikacja aktualizuje się kilka razy w miesiącu o tyle wykaz znaczków w postaci arkusza kalkulacyjnego tylko 1-2 razy w miesiącu. W obu jednak przypadkach można sprawdzić czy dane są aktualne. W wykazie znaczków na samej górze podana jest data ostatniej aktualizacji, natomiast w aplikacji wystarczy poprzez menu wybrać "usługi" i sprawdzić czy zainstalowana wersja aplikacji (bazy danych) jest zgodna z dostępną wersją. Jeśli nie jest, to warto pobrać ją klikając na strzałkę widoczną z prawej strony.
Powyżej przedstawiliśmy absolutne podstawy jeśli chodzi o sprawdzanie dostępności znaczków. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że niektóre, szczególnie te bardziej oblegane turystycznie miejsca mogą cały nakład znaczków wyprzedać w bardzo krótkim czasie i nawet jeśli przed tygodniem ktoś pisał, w komentarzu na stronie, że widział cały stojak znaczków, nie musi to oznaczać, że znaczki tam jeszcze są. Często dowiadujemy się o braku znaczków od samych ZMT i w chwili gdy Wy zgłaszacie nam braki jesteśmy już na etapie ponownego dostarczania znaczków, ale wiedzcie też to, że wiele osób nie pamięta o tym, by w porę zamówić znaczki i o ich braku dowiadujemy się dopiero od samych turystów, którzy wpisali komentarz o braku znaczka czy odkliknęli niedostępność znaczka na stronie. Wiele osób tego nie rozumie, ale mimo wszelkich starań nie jesteśmy w stanie być na bieżąco ze stanem znaczków w poszczególnych miejscach i jeszcze dbać o to, by znaczki domawiane były na czas. Właśnie dlatego tak bardzo cenimy sobie te Wasze "komentarze i dostępności", bo przynajmniej dostajemy sygnał, że pora kontaktować się z danym miejscem. Prosimy także pamiętać o tym, by przed wydaniem opinii o braku znaczka dokładnie sprawdzać czy widoczny na stojaku 1 znaczek, rzeczywiście jest tym ostatnim i czy aby gdzieś w szufladzie nie leży jeszcze jakaś partia :-).
Za wszelkie komentarze i inne sygnały mówiące o sytuacji znaczków, serdecznie dziękujemy szczególnie tym z Was, którzy robią to zawsze, ale i tym, którzy robią to sporadycznie. Zachęcamy, by robić to częściej, by wspólnymi siłami udoskonalać dostępność znaczków.