Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1318
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1318!

No. 40005 I Rajd Toporczyków Tęczyńskich


Okolicznościowe

Obrázek č. 1, Znaczki Okolicznościowe, No. 40005 I Rajd Toporczyków Tęczyńskich

I Rajd Toporczyków Tęczyńskich w dniu 13 czerwca 2010r. Trasa Rajdu: MORAWICA – ZAMEK TĘCZYN. Tęczyńscy, średniowieczny polski ród możnowładczy herbu Topór. Być może wywodził się od palatyna Sieciecha, a ich domniemani przodkowie ("poronieni książęta" według Wincentego Kadłubka) mieli być właścicielami Tyńca, który skonfiskował im Kazimierz I Odnowiciel. Za panowania ostatnich Piastów oraz Jagiellonów Tęczyńscy byli najpotężniejszą rodziną w Małopolsce, wielu z nich pełniło ważne funkcje kasztelanów krakowskich i wojewodów krakowskich, posiadali ogromny majątek. Członkowie rodu działali aktywnie najpierw na rzecz zjednoczenia kraju po okresie rozbicia dzielnicowego, potem na rzecz unii z Litwą. Siedzibą rodu był zamek Tenczyn - jego budowę rozpoczął na początku XIV w. Nawój z Morawicy, a kontynuowali jego potomkowie. Od zamku tego członkowie rodu przyjęli nazwisko po przeniesieniu się tam z zamku w Morawicy.


Miejsca sprzedaży:
> Zamek Tenczyn - kasa biletowa, Rudno


19.10.2019 - znaczek niedostępny
15.01.2019 - dostępny bez problemów
08.07.2018 - dostępny bez problemów
09.06.2018 - dostępny bez problemów
11.09.2016 - dostępny bez problemów





Dodać komentarz



*) pola obowiązkowe

Janusz Trzeciak
Seaman
Zamek pięknieje w oczach
Już jako młodzież szkolna buszowałem w ruinach tego zamku w latach siedemdziesiątych. Po tylu latach jestem bardzo pozytywnie zaskoczony widokiem całego zamku i jego rozwojem. Wreszcie konkretne osoby dbają o jego rozwój i rozkwit, i nie jest to tylko chęć ściągnięcia gości hotelowych lub gastronomicznych. Tutaj bardzo mocno starają się odtworzyć dawny wygląd zamku i jego historię.
Zamek zwiedzaliśmy z przesympatyczną panią przewodnik o ogromnej wiedzy (należy pamiętać że w tym okresie obiekt jest udostępniony do zwiedzania tylko w weekendy). Byłem nawet zdziwiony bardzo dużą ilością osób odwiedzających to miejsce.
Znaczek Turystyczny jest dostępny w kasie biletowej, chociaż nie był wyeksponowany i nie zauważyłem żadnej jego reklamy - musiałem dopytywać o jego dostępność. Niestety, nie udało mi się już zdobyć archiwalnego znaczka okolicznościowego - No. 40005 "I Rajd Toporczyków Tęczyńskich" - po prostu już go nie było.