To jeszcze nie koniec znaczkowych premier w tym tygodniu, zatem przedstawiamy znaczek, który być może niektórzy z Was już widzieli w internecie. Dziś jego oficjalna premiera i tym samym zachęta do odwiedzenia miejsca, jakim jest Sanktuarium „Maria Śnieżna” na Górze Igliczna.
Zwiedzaliście zapewne Międzygórze, dotarliście do ogrodu Bajek, na Śnieżnik także się wdrapaliście, ale czy zdobyliście Igliczną? Jeśli nie, to macie okazję powrócić w te piękne rejony i raz jeszcze spojrzeć na świat z góry.
Znaczki już dotarły na miejsce, więc możecie planować swoje wyprawy i zdobywać kolejny cel podróży i nowiusieńki znaczek. Poniżej znajdziecie krótki opis sanktuarium, a nieco więcej na jego temat powiemy w audiobedekerze, który już niebawem dostępny będzie po zeskanowaniu kodu QR z naklejki. Tymczasem cieszcie się kolejnym znaczkiem i ruszajcie na znaczkowe szlaki...
SANKTUARIUM „MARIA ŚNIEŻNA” - GÓRA IGLICZNA No. 1287
Na wysokości 776 m n.p.m. na zachodnim zboczu Góry Igliczna, w osadzie o tej samej nazwie znajduje się Sanktuarium „Maria Śnieżna”. Osada swoje istnienie zawdzięcza kultowi figury Matki Bożej, której ludową kopię przyniósł z pielgrzymki do Mariazell Krzysztof Veit w roku 1750. Figura Matki Bożej została wykonana z drewna lipowego w Austrii przez nieznanego artystę, jako płaskorzeźba o wysokości 39 cm. W tym samym roku figurę umieszczono na stoku Góry Iglicznej pod konarem potężnego buka. W roku 1776 po wichurze nieuszkodzoną figurę przeniesiono do nowopowstałej kaplicy w miejscu obecnej plebanii. Od 26 czerwca 1777 r. do 1782 r. nastąpiło 12 potwierdzonych komisyjnie uzdrowień. Na górę Igliczną zaczęli przybywać liczni pielgrzymi, dla których ówczesna drewniana kaplica okazała się zbyt mała. Początki powstania osady datuje się na 18 czerwca 1781 r., kiedy to wmurowano kamień węgielny pod budowę Sanktuarium, które rok później zostało poświęcone. Obecnie miejsce to stanowi ważny punkt, zarówno dla pielgrzymów, jak i turystów. Z tarasów w przy sanktuarium rozciąga się rozległa panorama na Masyw Śnieżnika i na większą część Ziemi Kłodzkiej.