Pora na pierwszą listopadową premierę i jednocześnie znaczkowy debiut jednego z kolekcjonerów, który doprowadził do powstania tego znaczka. Pawle dziękujemy, a wszystkich znaczkomaniaków zachęcamy do tego, by także w swojej okolicy tworzyć znaczki i tym samym promować region.
Dziś Szalejów Górny i pewien niepozorny, ale pełen skarbów i ciekawostek kościół, który zapewne nie raz mijaliście pędząc drogą relacji Kłodzko - Kudowa Zdrój.
O kościele poczytacie sobie w poniższym opisie, natomiast znaczek zakupicie w pobliskim sklepie, tuż przy głównej ulicy (dane miejsca sprzedaży na karcie znaczka). Ostatnia ważna wiadomość w sprawie dzisiejszej premiery jest taka, że znaczek jest już dostępny w sprzedaży.
KOŚCIÓŁ ŚW. JERZEGO W SZALEJOWIE GÓRNYM No. 417
Po raz pierwszy kościół parafialny św. Jerzego w Szalejowie Górnym wzmiankowany był w 1366 roku. Obecny gotycki kościół wybudowano w drugiej połowie XIV wieku. W 1765 roku został przebudowany w stylu barokowym. Jest to kościół jednonawowy, orientowany z węższym, zakończonym trójbocznie prezbiterium, nakrytym sklepieniem krzyżowo-żebrowym. W kościele nad nawą znajduje się malowany plafon. Godnymi uwagi zabytkami są także renesansowy nagrobek z końca XVI wieku oraz gotycka rzeźba Piety z początków XV wieku. Rzeźba ta jest jedną z najstarszych rzeźb gotyckich w drewnie na świecie, a przedstawia figurę Matki Boskiej Bolejącej z ciałem zmarłego Jezusa na kolanach. Kościół w Szalejowie Górnym to typowa świątynia obronna z zachowanym potężnym murem i strzelnicami. Charakter obronny kościołowi nadano w XV wieku w związku z coraz liczniejszymi najazdami husyckimi. Mur obronny zachował się w dobrym stanie prawie w całości, a w jego południowej części widnieją nawet ślady strzelnic szczelinowych, przez które można było oddawać strzały. W otoczeniu kościoła od zachodniej strony znajduje się dzwonnica z 1682 roku z gotyckim dzwonem z 1354 roku. Do dzwonnicy przylega dawna kaplica nagrobna z ciekawymi epitafiami dawnych właścicieli tych ziem.