Kolejny piękny dzień powoli dobiega końca, a my jak zwykle mamy dla Was znaczkową premierę

Tym razem przenosimy się na teren województwa opolskiego, w którego północno-wschodnim krańcu znajduje się miasteczko Praszka. I dokładnie do Praszki, za pośrednictwem znaczka turystycznego chcemy Was dzisiaj zaprosić, ale zanim ruszycie w teren mamy jeszcze garść informacji organizacyjnych.

Znaczek, który właśnie macie okazję widzieć, do sprzedaży trafi 10 czerwca. Już teraz możecie planować kolejną znaczkową wyprawę, a także zapoznać się z atrakcjami jakie czekają na Was w Praszce. Zapraszamy.

MUZEUM W PRASZCE  No. 816

Muzeum w Praszce, powstało z inicjatywy prof. Konrada Jażdżewskiego, który na ten cel podarował Miastu Praszce rodzinną kamienicę. Dla zwiedzających muzeum otwarto 8 maja 1980 roku. Placówka jest Samorządową Instytucją Kultury Gminy Praszka. W Muzeum prezentowanych jest 7 wystaw stałych ukazującym zwiedzającym przekrój Miasta i Gminy Praszka w różnych aspektach naukowych. Jednym z nich jest stała wystawa pt. "W starej aptece", nawiązująca do apteki prowadzonej przez Wacława Łuckiego. Jedną z najważniejszych atrakcji Muzeum i Gminy Praszka, jest zabytkowy tabor kolejki wąskotorowej o prześwicie 750 mm, łączącej w latach 1916-1987 Praszkę z Wieluniem. Oddano ją do ruchu 26 września 1916 roku. Ostatecznie w dniu 31 sierpnia 1987 roku zlikwidowano linię kolejki wąskotorowej, a sam tabor, w wyniku starań władza miasta i lokalnej społeczności pozostawiono na stacji w Praszce. W roku 2002 przetransportowano go do ogrodu muzealnego, a w 2015 roku przeprowadzono jego gruntowna konserwację. W skład  taboru wchodzą: parowóz wąskotorowy na tor 750 mm seria Px – 48-1770 z tendrem Ptx-48-1770, wykonane w Fabryce Fablok-Chrzanów oraz wagon osobowy typ 1Aw, seria Bxhpi wykonany w PFW Świdnica.