Zbliża się weekend i powoli czas zakończyć ciąg znaczkowych premier przewidzianych na ten tydzień. Dziś zaprosimy Was do centralnej Polski i przedstawimy znaczek, który niejeden raz pojawiał się wśród propozycji jakie od Was otrzymywaliśmy. I jak to zwykle bywa, ów pomysł wreszcie się zmaterializował pod postacią jaką widzicie na załączonym obrazku.
Kolejny raz zapraszamy Was do zwiedzania Łodzi - miasta, w którym nie brakuje atrakcji i znaczków turystycznych. Tym razem wspólnie z Łódzką Informacją Turystyczną chcemy zwrócić Waszą uwagę na zabytkowy zespół fabryczno-mieszkalny Księży Młyn.
Zapoznajcie się zatem z poniższym opisem Księżego Młyna, a następnie ruszcie na znaczkowy szlak, bo znaczek, który właśnie prezentujemy już czeka na swoich zdobywców. My zaś czekamy na Wasze relacje z tego miejsca i chętnie je udostępnimy w naszych mediach społecznościowych. Zachęcamy zatem do zwiedzania i wszystkim życzymy udanego weekendu.
ZESPÓŁ FABRYCZNO-MIESZKALNY KSIĘŻY MŁYN W ŁODZI No. 1349
Księży Młyn to zabytkowy kompleks fabryczny, który powstał w XIX wieku z inicjatywy Karola Scheiblera – jednego z najważniejszych łódzkich przemysłowców. Przez lata był sercem tekstylnej Łodzi, a dziś jest jednym z najbardziej klimatycznych i historycznych zakątków miasta. Kompleks Księży Młyn obejmuje dawną fabrykę, osiedle robotnicze, rezydencję rodziny Scheiblerów oraz budynki użyteczności publicznej, które razem tworzyły samowystarczalne miasto w mieście. Jego nazwa pochodzi od młyna wodnego, który działał tu już w XVIII wieku i był własnością duchowieństwa. Scheibler przekształcił to miejsce w nowoczesne centrum przemysłowe, budując potężne zakłady włókiennicze i osiedle dla robotników, które zapewniało im mieszkania, szkołę, szpital, a nawet straż pożarną. Dziś Księży Młyn to miejsce, które łączy historię z nowoczesnością. W odrestaurowanych budynkach znajdują się mieszkania, pracownie artystyczne, kawiarnie oraz galerie sztuki.